SKRHANA KOPRENKA
Cortinarius infractus (Pers.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: infractus (lat.) = razbijeno, slomljeno, izgravirano. Po izgledu površine klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Engleski naziv: Bitter Webcap
Klobuk: 3-8 (12) cm širok, mesnat, poluloptasto-raširen ili nekad lagano ispupčen na sredini, malo je ljepljiv i mazav po vlažnom vremenu, a sjajan po suhom vremenu; žuto-zelenkast, maslinasto-smeđ ili ljubičasto-smeđ; rub je vlaknasto-pahuljast, izlomljen, tanak, prvo je malo podvijen pa izravnat i nepravilan.
Stručak: 4-6 (22) cm visok i 1-6 (8) cm debeo, valjkast, sa zadebljanom je bazom (nekad je i sužen na bazi), na kraju je šupalj; bjelkast do smeđ s ljubičastim odsjajem, dosta je izražena maslinasto-smeđa koprena.
Listići: Prilično su gusti, izrezani uz stručak, slobodni, tamnosmeđi.
Spore: Kuglaste, bradavičave, 6.5-10 x 5.6-6.5 µm; otrusina je crveno-smeđa.
Meso: Blijedo je ili lagano sivo-smećkasto; okus je dosta gorak, miris nije izražen.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, u svim tipovima šuma i po parkovima u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, u travi, na vapnenastom tlu.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta zbog izrazite gorčine mesa, koju uzrokuje alkaloid infraktopikrin, a sadrži i neprobavljivi enzim acetilkolinesterazu.
Napomena: Ova je vrsta najprepoznatljivija po karakteristično gorkom okusu mesa odmah nakon kušanja. Dosta je promjenljive boje, može biti bilo koje boje od smeđe do sive, a često je tamnozelenkasta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 352. Skrhana koprenka (Cortinarius infractus (Pers.) Fr.)
-
Cortinarius infractus (Pers.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/8168239