Hygrophorus queletii - created on October 2015 in Provincia di Cuneo, Italy by Nicolò Oppicelli |
|
QUELETOVA PUŽEVICA
Hygrophorus queletii Bres.
Sinonimi:
Etimologija: Po odgovarajućem imenu. U čast francuskog mikologa Luciena Queleta.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hygrophoraceae / Hygrophorus
Klobuk: 3-8 (10) cm širok, mesnat, prvo je konveksan, zatim se izravna i lagano ispupči na sredini, suh, po vlažnom je vremenu malo ljepljiv; kremast, osnova i rub su bjelkasti, sredina je sa crvenkasto-smeđim čehicama, vlaknasta, malo je dlakav, rub je dugo vremena podvijen.
Stručak: 2-9 (11) cm visok i 0.5-1.8 (2.5) cm debeo, tvrd, pun, gladak, na bazi je sužen i završava šiljato, suh, ljepljiv; bijel ili žućkast, uzdužno je vlaknast.
Listići: Vrlo su rijetki, debeli, razmaknuti, prirasli su ili se kratko spuštaju po stručku; bjelkasti, poslije su s crvenkastom ili narančastom nijansom.
Spore: Eliptične, prozirne, 8-14.4 x 4-7.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Prilično je tvrdo, bijelo, na rubu je lagano žućkasto; miris i okus malo po gorkim bademima.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s kalijevom lužinom požuti.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, od rujna do studenog, u crnogoričnim šumama viših planinskih predjela u simbiozi samo s arišem, na travnatim površinama. U Hrvatskoj je poznata samo s jednog lokaliteta u nasadu ariša, u okolici Velike Gorice.
Doba rasta: 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete.
Napomena: Slična je djevičanska sočnica (Cuphophyllus virgineus) koja je s karakterističnim ružičastim mrljama na sredini klobuka. Kada se natopi vodom, na bazi stručka pojavi se kao odrezan bijeli dio, što je odlika mnogih vrsta iz roda Hygrophorus. Kada se plodno tijelo osuši, oštro razgraničenje bijele i narančasto-oker boje nestane. Nalazi se na listi kritično ugroženih vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 902. Queletova puževica (Hygrophorus queletii Bresadola)
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Planinska puževica (Hygrophorus queletii Bres.)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Planinska puževica (Hygrophorus queletii)
-
Hygrophorus queletii Bres. 2023. https://www.gbif.org/species/3344939