BIJELA ŠLJIVOVAČA
Entoloma sepium (Noulet & Dass.) Richon & Roze
Sinonimi:
Etimologija: sepia (lat.) = sipa. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Entolomataceae / Entoloma
Klobuk: 2-10 (12) cm širok, prvo je stožasto-zvonolik pa raširen i uočljivo ispupčen, mesnat, po vlažnom vremenu je ljepljiv i mazav; bjelkast, krem-žućkast do sivo-smećkast, slabo vodenast, po suhom vremenu skoro potpuno bijel s crvenkastim odsjajem ili sivkasto-smeđ, površina je radijalno urašteno vlaknast, rub je valovit i skoro uvijek okrenut prema dolje.
Stručak: 3-8 (15) cm visok i 0.5-1.8 (3) cm debeo, ako raste u dubokoj travi može narasti i do 15 cm visoko, valjkast, uglavnom se zadebljava prema bazi, sjajan; bjelkast do kremasto-žut, u starosti je smeđ ili ponekad ružičast od poispadalih zrelih spora, prekriven je sa sitnim i jedva uočljivim uzdužnim crvenim vlakancima, na oštećenim ili nagriženim mjestima od crva je narančasto-smeđ.
Listići: U mladosti su bijeli pa ubrzo ružičasti, a u starosti su ružičasto-smeđi, ponekad s ružičastim pjegama, izmiješani s lamelulama, ponekad račvasti, prirasli.
Spore: Kuglaste, višekutne, s 5-7 kutova, glatke, 7.5-11 x 7-10 µm; otrusina je ružičasta, svijetlo ružičasto-smeđa ili crvenkasto-smeđa.
Meso: Bijelo do bjelkasto, poslije lagano crvenkasto-smeđe i narančasto-smeđe, mekano, na ozlijeđenim mjestima crvenkasto; miris je slatkast na voće ili na ozlijeđenim mjestima na brašno, a okus je također na brašno.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s gvajakovom tinkturom polako poplavi.
Stanište: Raste u proljeće i rano ljeto, u velikim skupinama, u blizini šljiva i drugih voćaka, te uz putove, po vrtovima, parkovima, uz rubove šuma, ne raste u šumi.
Doba rasta: 3, 4, 5, 6
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete.
Napomena: Pri determinaciji ove vrste osobito obratiti pozornost na miris i okus na brašno, miris ponekad više podsjeća na kokosove orahe, osobito na prerezu, okus je slatkast i u određenoj mjeri malo neugodan. Pri upotrebi se obično miješa s drugim gljivama. Varijacija je sivkaste šljivovače (Entoloma clypeatum) koja je skoro istih obilježja. Slična je otrovna pokunjena rudoliska (Entoloma rhodopolium) koja raste potkraj ljeta i u jesen, najčešće po bjelogoričnim šumama, a ima vrlo neugodan miris pa zato nema opasnosti od zamjene.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 429. Bijela šljivovača (Entoloma sepium (Noullet-Dassier) Richon et Roze)
-
Entoloma sepium (Noulet & Dass.) Richon & Roze. 2023. https://www.gbif.org/species/3346903