RUŽIČASTI SLINAVAC
Gomphidius roseus (Fr.) Oudem.
Sinonimi:
Etimologija: roseus (lat.) = ružičast. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Gomphidiaceae / Gomphidius
Engleski naziv: Rosy Spike
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, mesnat, prvo je je konveksan pa spljošten i ulegnut, kožica je po vlažnom vremenu sluzava, a po suhom je vremenu glatka; crvenkasto-ružičaste boje, poslije je sredina žućkasto-siva, baršunasta, u starosti je često s crnim pjegama.
Stručak: 2-4 (5) cm visok i 0.8-1.5 (2) cm debeo, kratak, sužen je na bazi, čvrst, pun; u gornjem dijelu je bjelkast, često s crnim mrljama, u donjem je dijelu malo žućkast ili žuto-smeđ, na dodir pocrni, a iznad prstenaste zone je sitno pahuljast; izražena je vunasto zadebljana prstenasta zona od ostataka sluzave prolazne koprene, koja je često crna od praha poispadalih zrelih spora.
Listići: Debeli, razmaknuti, različito su dugački, spuštaju se po stručku, voštani, u mladosti su bjelkasti ili sivkasti, kasnije su sivi; u mladosti su pokriveni prolaznom koprenom koja se izgubi.
Spore: Vretenaste, 15.5-21 x 4.5-6.5 µm; otrusina je tamnosmeđa do crno-smeđa.
Meso: Mekano, nježno, bjelkasto, samo je ispod kožice u klobuku i u donjem dijelu stručka crvenkasto ili žućkasto; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste od srpnja do listopada u crnogoričnim i miješanim šumama u simbiozi s različitim vrstama borova, najčešće sa šumskim borom, voli pjeskovito tlo, također vrlo često raste kao parazit na miceliju kravljeg sluzavca (Suillus bovinus). U Hrvatskoj je nađena u nasadima šumskog bora, na pet lokaliteta, u okolici Zagreba, Karlovca i Siska.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete.
Napomena: Ova je vrsta iz roda Gomphidius lako prepoznatljiva po ružičastoj ili crvenoj boji klobuka, po listićima koji teže da dugo vremena ostanu bijeli i po karakteristično zadebljanom stručku neposredno ispod listića, ispod ovratnika. Sličan je švicarski slinavac (Chroogomphus helveticus) koji je čitav ujednačene narančaste boje, površina klobuka nije mu sluzava kao kod ružičastog slinavca, već je suha i pustenasta, raste ispod smreka na većim nadmorskim visinama. Nalazi se na listi osjetljivih vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1009. Ružičasti slinavac (Gomphidius roseus (Linneo) Fries)
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Ružičasti slinar (Gomphidius roseus (Fr.) P.Karst.)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Ružičasti slinar (Gomphidius roseus)
-
Gomphidius roseus (Fr.) Oudem. 2023. https://www.gbif.org/species/7889985