BISERNA MUHARA (BISERKA)
Amanita rubescens Pers.
Sinonimi:
Etimologija: rubescens (lat.) = crvenkasto. Po promjeni boje mesa na prerezu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
Engleski naziv: Blusher
Klobuk: 3-12 (18) cm širok, polukružan pa otvoren; crvenkasto-smeđ, zatim izbljeđuje s crvenkastim mrljama; pokriven sivim bradavičastim ostacima ovoja koji su na sredini gušći, a kiša ih lako ispire, kod mladih gljiva često ide na crvenkasto, kožica se lako guli, sjajna, lagano ljepljiva; rub je pravilan i gladak, nije narebran.
Stručak: 5-15 (20) cm visok i 1-4 (6) cm debeo, valjkast, na bazi je s jajolikom bulbom, prvo je pun pa izgriženo-šupalj, često malo korjenast, vrh se lako odvoji od mesa u klobuku, vole ga napadati crvi, rupice od crva su crvenkasto obojene, bjelkast je i s svijetlosmeđo-ružičastom nijansom, kasnije na pritisak pocrveni; na gornjem se dijelu nalazi opnasti, opsežni, tipično crtasti bijeli, žućkasti ili ružičasti vjenčić; bulba je obmotana je cjelovitom ili iskrzanom, bradavičavom smećkastom ili blijedom volvom.
Listići: Gusti, široki, pomiješani su s kraćim, na oba kraja suženi, slobodni, suženi uz stručak; bijeli, u starosti s crvenkastim pjegama, na pritisak lagano postanu crvenkasti.
Spore: Eliptične, 6-12.5 x 4-9 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo, nježno, mekano, na pritisak ili na prerezu kasnije malo pocrveni, osobito pri dnu stručka, ispod kožice klobuka je crvenkasto-smeđe; miris nije izražen, a okus je najprije blag pa poslije malo nadražujući.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolom postane vinskocrveno, a s fenolanilinom crvenkasto.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u svim tipovima šuma u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Izvrsne je kvalitete, ali samo termički dobro obrađena, jer je sirova otrovna. Prije pripremanja je poželjno oguliti kožicu s klobuka, jer je u njoj najsadržaniji termolabilni alkaloid hemozolin, koji se razara na temperaturi od 90ºC.
Napomena: Lako se zamijeni s pravom tigricom (Amanita excelsa), kojoju meso ispod kožice klobuka nije crvenkasto, te otrovnom panterovom muharom (Amanita pantherina), koja ima narebrani rub klobuka, meso joj ispod kožice klobuka nije crvenkasto i ima glatki vjenčić.
Najvažnije za determinaciju: 1. dno stručka je obavijeno cjelovitim ovojem ili iskrzanim i bradavičavim ostacima ovoja ili volve; 2. listići su bijeli i slobodni; 3. klobuk je crvenkasto-smeđ, brončane boje; 4. klobuk je prekriven sivim bradavičavim ostacima ovoja; 5. kožica klobuka se lako guli, a meso ispod kožice je crvenkasto; 6. stručak je bulbozno zadebljan na bazi; 7. vjenčić je opnast, širok, s gornje je strane crtast
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 10. Biserna muhara (biserka) (Amanita rubescens (Pers. ex Fr.) S.F.Gray); 11. Biserka žuta vjenčića (Amanita annulosulphurea Gillet)
-
Amanita rubescens Pers. 2023. https://www.gbif.org/species/7496350