HRASTOV POTKORNJAK
Diatrypella quercina (Pers.) Cooke
Sinonimi:
Etimologija: quercinus (lat.) = hrast. Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Sordariomycetes / Xylariales / Diatrypaceae / Diatrypella
Engleski naziv: Oak Blackhead
Plodno tijelo: 2-4 (5) mm široko, stroma je okruglasta ili jastučasta, kada stroma sazrije probije koru supstrata; periteciji su crveno-smeđi ili crni i ugrađeni su u površinski sloj strome ili u dva sloja, širok je 0.4-0.6 mm, površina je crna i hrapava s jasno uočljivim ostiolama peritecija, na površini jednoga plodišta može biti 10-20 ostiola.
Spore: Valjkaste, kobasičaste, glatke, na oba kraja s uljnim kapljama, 8-12 x 2-3 µm; mješinice imaju oblik zadebljane batine i sadrže mnoštvo spora, 70-80 µm duge i 7-12 µm debele, parafize su nitastog oblika i na vrhu su malo zadebljane; otrusina je crno-smeđa.
Meso: Crvenkasto-smeđe; miris i okus nisu izraženi.
Stanište: Raste tijekom godine kao saprofit na krupnijim drvnim ostacima hrasta s korom, a katkad se pronađe i na drvu vrbe.
Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Opisana mješinarka ima prilično karakterističan i pravilan oblik plodnog tijala, koji na crnoj površini ima jasno vidljive ostiole peritecija. Od drugih se sličnih vrsta iz roda Diatrypella mikroskopski razlikuje po jako zakrivljenim valjkastim sporama. Sličan je brezin potkornjak (Diatrypella favacea), kojoj je stroma crno-smeđa, a iznutra bjelkasta.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je jastučasto do okruglasto; 2. površina je crna; 3. površina je hrapava; 4. meso je crvenkasto-smeđe; 5. raste na krupnim drvnim ostacima hrasta ili vrbe s korom
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1885. Diatrypella quercina (Pers. ex Fr.) Cke.
-
Diatrypella quercina (Pers.) Cooke. 2023. https://www.gbif.org/species/9027329