KRVOTOČNA PUHARA
Lycogala epidendrum (L.) Fr., 1829
Sinonimi:
Etimologija: epi (gr.) = gore, iznad + dendron (gr.) = drvo. Po staništu na drvetu.
Taksonomija: Protozoa / Mycetozoa / Myxomycetes / Cribrariales / Tubiferaceae / Lycogala
Engleski naziv: Wolf's Milk
Plodno tijelo: 0.6-1 (1.5) cm široko, okruglasto, mekano; najprije je crvene, narančaste ili smeđe, kasnije je sivo-smeđe, peridij je papirast, sitnozrnast, a iznutra je ispunjen gustom sluzavom crvenom do smeđom viskoznom tekućinom.
Spore: Kuglaste, gusto mrežaste, (5.7) 6.5 - 8.2 (8.6) × (5.1) 6 - 7.2 (7.7) µm, Q = 1 - 1.3 (1.4), N = 30, Me = 7.2 × 6.4 µm, Qe = 1.1; otrusina je najprije sivo-ružičasta, a kasnije je blijedooker.
Meso: U mladosti je crvenkasto, narančasto, smećkasto i sluzavo, u starosti se pretvara u oker-smeđi prah; miris i okus nisu izraženi; mlijeko je crveno do smeđe, viskozno.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, u gustim skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog crnogoričnog drveća, najčešće bora, na lišću ili zemlji, te se kao parazit hrani bakterijama s površine.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Dio je Myxomiceta okruglastog oblika narančasto-crvene boje, raste skupno na krupnim drvnim ostacima (trupcima) crnogoričnog drveća. Boja posmeđi, a kašasti se sadržaj u unutrašnjosti osuši i pretvori u smećkastu otrusinu. Na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća raste slično žutosmeđe vučje mlijeko (Lycogala flavofuscum), koje je promjera do 6 cm, jajolikog je oblika, prvo je narančasto pa jarkocrveno i na kraju smećkasto. Većina se sluznjača kreće kako bi pronašla nove hranjive tvari. Često i do nekoliko centimetara dnevno. Zato se sluznjače smatraju prijelaznim oblikom gljiva u životinje.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je okruglasto; 2. površina je crvena do narančasta; 3. površina je papirasta i sitno zrnasta; 4. Plodno tijelo je iznutra ispunjeno gustom sluzavom crvenom do smeđom viskoznom tekućinom; 4. raste na krupnim drvnim ostacima crnogoričnog drveća, najčešće bora
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1929. Lycogala epidendron (Micheli) Fries; 1931. Lycogala epidendron var. coccinea
-
Lycogala epidendrum (L.) Fr., 1829. 2023. https://www.gbif.org/species/3213482