Coprinellus truncorum - created on January 2023 in Lamego, Portugal by Nuno Figueiredo |
|
PANJEVKASTA GNOJIŠTARKA
Coprinellus truncorum (Scop.) Redhead, Vilgalys & Moncalvo
Sinonimi:
Etimologija: truncus (lat.) = deblo, panj, truplo, balvan. Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Psathyrellaceae / Coprinellus
Engleski naziv: Trunk Inkcap
Klobuk: 1-3 (5) cm širok, prvo je valjkasto-zvonolik pa jajoliko-zvonolik i u cjelosti prekriven ovojem pa manje-više otvoren; svijetlosmeđ do žuto-hrđastosmeđ, sredina je uvijek tamnija, narebran skoro do vrha klobuka, posut sa svjetlucavim smećkastim čehicama.
Stručak: 3-8 (10) cm visok i 4-8 (11) mm debeo, valjkast, šupalj; bjelkast; gladak, osnova je malo zadebljana i s ponekim ostatkom ovoja smeđe boje koji ponekad podsjeća na volvu.
Listići: Gusti, slobodni, trbušasti; bjelkasti, svijetložućkasti, sivo-smeđi do sivo-ružičasti, u starosti crni i topljivi, oštrica je bjelkasta, prirasli, gotovo slobodni.
Spore: Eliptične, 6-9.5 x 3.7-6 µm; otrusina je crna.
Meso: Vrlo je tanko, gotovo da i ne postoji, najprije je bijelo pa kasnije crnkasto, u starosti se pretvara u kapljice; miriše na gljive, a okus je blag.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, busenasto, u bjelogoričnim šumama, parkovima i pašnjacima, kao saprofit krupnih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća.
Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Ljekovitost: Znanstvena su istraživanja pokazala da ova gljiva sadrži bioaktivne tvari s antioksidativnim djelovanjem (National Library of Medicine. 2024. A comparative overview of antioxidative properties and phenolic profiles of different fungal origins: fruiting bodies and submerged cultures of Coprinus comatus and Coprinellus truncorum).
Napomena: Prepoznatljiva je prvenstveno po stručku koji je zadebljan na bazi i skoro kao da ima volvu. Sliči naboranoj gnojištarki (Coprinopsis atramentaria), ali je mnogo manjih dimenzija. Na drvnim ostacima raste i slična zrakasta gnojištarka (Coprinellus radians) koja najčešće raste pojedinačno, a na osnovi su uočljivi ostaci micelija žute boje. Postoje još mnoge slične sitne vrste gnojištarki koje također nemaju nikakve uporabne vrijednosti.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 113. Panjevkasta gnojištarka (Coprinus truncorum (Schff.) Fries)
-
Coprinellus truncorum (Scop.) Redhead, Vilgalys & Moncalvo. 2023. https://www.gbif.org/species/2534591