TANAŠNA RUDOLISKA
Entoloma mougeotii (Fr.) Hesler
Sinonimi:
Etimologija: Po odgovarajućem imenu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Entolomataceae / Entoloma
Klobuk: 1-3.5 (5) cm širok, tankomesnat, konveksan, sa sitnom grbicom na sredini; ljubičasto-plave, svijetle ljubičasto-sive ili ljubičasto-crne boje, maljavo-baršunast, kasnije sitno čehast, rub je dugo vremena podvijen i nije crtast.
Stručak: 3-4 (5) cm visok, 2-5 (7) mm debeo, šupalj, gladak je i sjajan; sivkast ili sivo-plav, bjelkasto prošaran, na gornjem dijelu je prekriven sitnim smeđim dlačicama, vlaknast, ponekad sa sitnim smeđim čehicama.
Listići: Prirasli su i najčešće se kratko spuštaju po stručku sa zupcem, razmaknuti; bjelkasti su ili bjelkasto-krem, kasnije su ružičasti ili smećkasto-crveni, nisu plavkasti ni ljubičasti.
Spore: Duguljaste, višekutne, s 5-8 kutova, 8.8-11.3 x 5-6.9 µm; otrusina je ružičasta.
Meso: Veoma je tanko, bjelkasto, sivkasto, uz kožicu je klobuka i stručka sivo-ljubičasto; miris nije izražen ili je blago voćni, a okus je blag ili ponekad na užeglo brašno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen po livadama, parkovima, u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, na vlažnim mjestima bogatim mahovinom, voli više nadmorske visine.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Smatra se nejestivom vrstom jer nema nikakve uporabne vrijednosti, a dio autora navodi da je otrovna ili smrtno otrovna pa je bolje izbjegavati ovu vrstu.
Napomena: Ova vrsta je od mnogih autora opisana pod nazivom Entoloma ardosiacum, ali se ipak radi o zasebnoj vrsti.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 453. Tanašna rudoliska (Entoloma mougeotii (Fr.) Hesler)
-
Entoloma mougeotii (Fr.) Hesler. 2023. https://www.gbif.org/species/3346289