SKERLETNI VRGANJ
Rubroboletus rubrosanguineus (Cheype) Kuan Zhao & Zhu L.Yang
Sinonimi:
Etimologija: ruber (lat.) = crveno + sanguineus (lat.) = krvavo. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Rubroboletus
Klobuk: 5-20 (25) cm, prvo je polukuglast, zatim je otvoren i jako ispupčen na sredini, po vlažnom je vremenu mazav i sluzav; u mladosti je najprije svijetle bjelkaste, sivkaste, sivo-smeđe, žuto-smeđe ili smećkaste boje, kasnije je svijetlocrvenkast, krvavocrven, crveno-ružičast ili ljubičasto-crven, na oštećenim mjestima od puževa je vinskicrven, fino je sivkasto baršunast, kasnije je gladak ili naboran, raspucan i iskrivljen, kožica na dodir ne poplavi, rub je dugo vremena podvijen, kasnije se gotovo izravna.
Stručak: 3-7 (8) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, najprije je debeo, zadebljan je na bazi ili na sredini, u mladosti je trbušast, poslije je vretenast ili više valjkast; osnova je u gornjoj polovici zlatnožute do žuto-narančaste boje, fino je baršunast, s gustom je i slabo uočljivom tamnocrvenom mrežicom koja se prema dnu polako gubi, sveukupno djeluje dosta crveno, na mjestima oštećenim od puževa je svijetložut do limunastožut, na bazi je uočljiv blijedožućkasti micelij.
Rupice/cjevčice: Sitne, okrugle, žuto-zelene, kasnije su tamnocrvene; cjevčice su kratke, do 2 cm duge, slobodne, skoro su prirasle na stručak, tamnožute, na pritisak poplave.
Spore: Vretenaste, glatke, 12-18 x 4.5-6.5 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Debelo, čvrsto, blijedožuto, žumanjčanožuto do sumpornožuto, pri dnu stručka je vinskicrveno, u dodiru sa zrakom polako i blago plavi, nakon nekoliko sati postane sivo-žuto; miris je ugodan na gljive, a okus je blag, sirovo je otrovno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, obično smrekom ili jelom, rijetko u bjelogoričnim šumama s bukvom, na vapnenačkom tlu, na većim nadmorskim visinama; nije česta vrsta.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Različita su mišljenja o jestivosti ove vrste, sirova izaziva gastrointestinalne smetnje s povraćanjem, a i poznati slučajevi teških gastrointestinalnih poremećaja pa se smatra otrovnom vrstom.
Napomena: Sličan je purpurni vrganj (Boletus purpureus), kao i sotonski vrganj (Rubroboletus satanas) koji je otrovan, a boja klobuka mu je cijelo vrijeme svijetla, sivo-smeđa i ne pocrveni poput krvi kao što se to događa kod skerletnog vrganja.
Referentni izvori:
-
Rubroboletus rubrosanguineus (Cheype) Kuan Zhao & Zhu L.Yang. 2023. https://www.gbif.org/species/7895858