KAMFORNA MLIJEČNICA
Lactarius camphoratus (Bull.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: camphoratus (lat.) = poput kamfora. Po mirisu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Engleski naziv: Curry Milkcap
Klobuk: 2-7 (9) cm, mesnat, lomljiv, prvo je konveksan, zatim se ulegne i često izboči na sredini, lijevkast; crvenkasto-smeđ, narančasto-smeđ ili tamnosmeđ, vodenast, rub je prvo lagano podvijen, zatim se uzravna, tanak, oštar, narebran.
Stručak: 2-6 (8) cm visok i 0.5-1 (1.2) cm debeo, pun, valjkast je ili korjenasto sužen na dnu, često je iskrivljen, ponekad je i uzdužno naboran; smeđ, crvenkasto-smeđ ili tamnosmeđ, na vrhu je svjetliji.
Listići: Prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku, gusti, izmiješani su s lamelulama različite duljine, ponekad su s njima i srasli tako da djeluju račvasto, zrnati su od mlijeka koje se zgrušava; crvenkasto-smeđi, mjestimično sa smeđim pjegama.
Spore: Eliptične, 6.8-8.5 x 5.9-7.5 µm; otrusina je kremasto-žuta.
Meso: Tanko, lomljivo, crvenkasto-smećkasto, u stručku je tamnije; okus je slatkast, miriše na kamfor ili cikoriju, a okus je blag, više je ili manje smolast; mlijeko je bijelo, blago, slatkasto, malo je smolasto i gorko.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s gvajakom odmah postane ružičastosmeđe pa nakon 10-tak minuta zagasito smeđo-zeleno, a s kalijevom lužinom odmah postane sivo-maslinasto-smeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, u nizinskim miješanim i bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, osobito hrastom, kestenom ili bukvom, nešto je rjeđa po crnogoričnim šumama, te po višim planinskim predjelima, voli jače kisela tla; jedna od naših najčešćih mliječnica.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvanredne kvalitete. Upotrebljava se u manjim količinama kao začinska gljiva. Gljive se osuše, istucaju u prah i pohrane u staklenkama, gdje mogu godinama zadržati svoj predivni miris. Sve bijele mliječnice, koje su blagog okusa, uglavnom su jestive, a neke su izvrsne kvalitete. Treba izbjegavati sve mliječnice koje imaju opor, smolast ili gorak okus. Mliječnice su djelomično otrovne kada se konzumiraju sirove. Sve mliječnice s crvenim mlijekom su stimulansi i uvijek su jestive.
Napomena: Može joj sličiti čitav niz manjih crveno-smeđih mliječnica od kojih se uglavnom razlikuje po karakterističnom mirisu. Dosta je malena rastom. Slična je pahuljičasta mliječnica (Lactarius glyciosmus) svjetlije boje, sivkasta, a miriše po mlijeku koje curi iz lista smokve ili po kokosovom orahu.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 779. Stjeničava mliječnica (Lactarius cimicarius (Batsch) Gill.); 800. Kamforna mliječnica (Lactarius camphoratus (Bull.) Fr.)
-
Lactarius camphoratus (Bull.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/8813286