SJAJNA PLAMENOPORKA
Pycnoporellus fulgens (Fr.) Donk
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Polyporales / Pycnoporellaceae / Pycnoporellus
Plodno tijelo (klobuk): 3-8 (12) cm široko, u mladosti je okruglasto, kasnije se izravna, u obliku je konzole; narančasto-žuto ili je narančasto-crveno, pojasasto, u mladosti je glatko, kasnije je baršunasto, rub je svjetliji, na mjestu spoja sa supstratom je žuto do narančasto.
Rupice/cjevčice: 1-3 mm široke, okruglasto-višekutne do djelomično rastrgane, žućkaste, žuto-narančaste, na rubu su često svjetlije.
Spore: Valjkaste do eliptične, glatke, s relativno debelim stijenkama, 6-9.4 x 2.5-4.4 µm; cistide 45-60 x 4-6 µm, pregrade bez kopči; otrusina je bijela.
Meso: Žućkasto, narančasto-crveno, žilavo, u mladosti je mekano, sočno; miris je malo kiselkast, a okus nije izražen ili je malo neugodan.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i crnogoričnim šumama kao saprofit krupnijih drvnih ostataka crnogoričnog, samo iznimno bjelogoričnog drveća, najčešće na drvnim ostacima smreke, jele ili bora, a pronađe se i na građevinskom drvu; izaziva smeđu trulež drva. U Hrvatskoj je pronađena na jeli i boru na tri lokaliteta, sva tri u Nacionalnom parku Plitvička jezera.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Zaštita: ZAŠTIĆENA - UGROŽENA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Karakteristična je po žuto-narančastom pojasastom plodnom tijelu i žućkastim do žuto-narančastim rupicama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Sjajna plamenoporka (Pycnoporellus fulgens (Fr.) Donk)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Sjajna plamenoporka (Pycnoporellus fulgens)
-
Pycnoporellus fulgens (Fr.) Donk. 2023. https://www.gbif.org/species/2543387