OGOLJELA MUHARA
Amanita muscaria var. aureola (Kalchbr.) Quél.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
Klobuk: 3-18 (20) cm širok, najprije okruglast, potom ispupčen i na kraju otvoren, mesnat, kožica se može guliti; žućkast, narančasto-crven do crven, rijetko je s ponekim bijelim bradavičavim ostacima ovoja, osobito na rubu, rub je lagano narebran, osobito kod starijih gljiva.
Stručak: 7-16 (20) cm visok i 2-4 (6) cm debeo, valjkast, prvo je pun pa šupalj, osnova je dosta zadebljana s koncentričnim bradavičavim ostacima ovoja; bijel do svijetložut; vjenčić je velik, bijel, viseći i crtast.
Listići: Bijeli ili žućkasti; slobodni, prilično su gusti, pomiješani su s kraćim, široki su do 1 cm i na oba kraja suženi.
Spore: Eliptične, 8-12 x 5-9 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo, ispod kožice klobuka je žuto do žućkasto-narančasto; miris ugodan, a okus ugodan na gljive.
Stanište: Raste u ljeto i jesen (najčešće krajem jeseni) u svim tipovima šuma u simbiozi s različitim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, najčešće u šumama hrasta i bukve.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Sadrži toksine muskarin, iboteničnu kiselinu, muscimol i muskazin kao i tipična vrsta. Na istoku i u nekim krajevima Italije je jedu tako da joj ogule kožicu koja sadrži najviše muskarina, prokuhaju, odliju vodu i nakon toga dugo drže nasoljenu. Ako se konzumira u velikim količinama uzrokuje teške gastrointestinalne smetnje, zatajenje cirkulacije, paralizu disanja, poremećaje svijesti, deluzije, euforiju i psihoze. Crvena muhara postoji u brojnim varijetetima i formama s istim aktivnim tvarima. Postoji opće upozorenje protiv bilo kakvog oblika konzumacije ove vrste. U Rusiji se fermentira u bocama i koristi kao melem za prehladu i bolove. U posljednje se vrijeme pojavio novi trend koji uključuje konzumaciju crvene muhare zbog čega je provedeno znanstveno istraživanje o razlozima konzumacije i štetnim simptomima onih koji su je konzumirali (National Library of Medicine. 2024. Reasons, Form of Ingestion and Side Effects Associated with Consumption of Amanita muscaria).
Napomena: Sinonim je tipične crvene muhare (Amanita muscaria), koja se razlikuje samo po prisustvu bijelih bradavičavih ostataka ovoja po cijeloj površini klobuka dok je klobuk kod opisane vrste najčešće gol, a samo ponekad s rijetkim bradavičavim ostacima uz rub.
Najvažnije za determinaciju: 1. dno stručka je obavijeno s koncentričnim bradavičavim ostacima ovoja ili volve; 2. listići su bijeli do žućkasti i slobodni; 3. klobuk je žuto-narančast do crven; 4. klobuk je rijetko s ponekim bradavičavim ostacima ovoja; 5. rub klobuka je narebran; 6. vjenčić je opnast, viseći, s gornje je strane crtast
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 18. Ogoljela muhara (Amanita aureola Kalchbr.)
-
Amanita muscaria var. aureola (Kalchbr.) Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/8415547