Lactarius cistophilus - created on November 2018 in Oristano, Sardegna, Italy by Federico Calledda |
|
BUŠINOVA MLIJEČNICA
Lactarius cistophilus Bon & Trimbach
Etimologija: cistus (lat.) = bušin + phileo (gr.) amo, osobito voli. Po staništu ispod bušina (Cistus).
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Klobuk: 3-7 cm širok, konveksno-izravnat, zatim se ulegne i izravna, rub je ponekad izvrnut pa je lijevkastog oblika, dosta je nepravilan, površina je bez sjaja, vlažan; ujednačeno je sivkasto-ljubičast i ljubičasto-smeđeg tona, često je nešto tamniji na sredini.
Stručak: Uglavnom je kratak, često je izdužen i nije centralno spojen s klobukom, pravilno je valjkast ili sužen i lagano zadebljan na bazi, ponekad je po više stručaka spojeno na bazi; bjelkast, teži da se okerasto i ljubičasto zaprljava, što na jednom dijelu može biti uočljivije nego na drugom, postepeno je uzdužno crtast i pahuljast.
Listići: Osrednje su gusti, relativno su dosta široki, prirasli su i vrlo kratko se spuštaju po stručku; bjelkasti, zatim su blijedookerasti, na dodir poljubičaste.
Spore: Eliptične, mrežaste, 12-13 x 7.5-8.5 µm.
Meso: Bijelo, porozno, u stručku je prilično spužvasto, na prerezu ujednačeno poljubičasti; mlijeko nije obilno, u dodiru sa zrakom ne mijenja boju.
Stanište: Raste u jesen, od listopada do prosinca, na sredozemnom području, u simbiozi s ljepljivim bušinom (Cistus monospeliensis). U Hrvatskoj je poznata samo s tri lokaliteta, u okolici Pule te na otocima Braču i Lošinju.
Doba rasta: 10, 11, 12
Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA
Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Napomena: Dosta je slična pokisla mliječnica (Lactarius uvidus), kao i neke druge vrste koje na prerezu ili na oštećenom mjestu poljubičaste. Razlikuje se po tipičnom staništu, osrednjoj veličini, te po osobnom iskustvu i po tendenciji da se na svim djelovima okerasto zaprljava po čemu se najviše razlikuje od sličnih vrsta. Navedena slična vrsta poprimi više ružičastu, a ne ljubičastu boju.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Bušinova mliječnica (Lactarius cistophilus Bon et Trimbach)
- Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Bušinova mliječnica (Lactarius cistophilus)
-
Lactarius cistophilus Bon & Trimbach. 2023. https://www.gbif.org/species/5463308