Russula ochroleuca - created on October 2019 in Hameln-Pyrmont, Niedersachsen, Germany by jsfoto |
|
ŽUĆKASTOBIJELA KRASNICA
Russula ochroleuca Fr.
Sinonimi:
Etimologija: ochros (gr.) = oker boje + leukos (gr.) = bijelo. Po blijedoj oker boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Ochre Brittlegill
Klobuk: 3-10 (12) cm širok, prilično je krupan, lomljiv, prvo je konveksan, zatim se raširi i i ulegne na sredini, lijevkast, gol, gladak, bez sjaja, po vlažnom je vremenu samo malo sjajan, kožica se guli do polovice promjera; svijetložut, žut, žuto-oker, zeleno-oker, maslinasto-oker do crvenkasto-rđastosmeđ, rub je lagano narebran.
Stručak: 3-8 (11) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, valjkast, ponekad je malo zadebljan na bazi, prvo je pun, kasnije je šupalj; bijel, kasnije je žućkast ili sivkast, na bazi je obično smećkast, naboran.
Listići: Prilično su gusti, zaokruženi su uz stručak, prirasli, na bazi su poprečno spojeni žilicama, lomljivi; bijeli, kasnije su kremasti, u starosti su često sa smećkastim mrljama, oštrica u starosti posmeđi.
Spore: Kuglaste do široko eliptične, uglavnom s jasno mrežasto povezanim bodljama, 6.8-10.5 x 5.2-6 µm; otrusina je gotovo bijela, krem ili svijetložuta.
Meso: Najprije je čvrsto, kasnije je mekano i lomljivo, bijelo, kasnije je lagano posivi; miriše na voće, a okus varira od blagog do prilično ljutog, ponekad je i malo gorkast.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom postane sivo-crveno, s alfa-naftolom poplavi, dok s fenolom najprije pocrveni pa zatim posmeđi.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, često u velikoj množini, u svim tipovima šuma, uglavnom u crnogoričnim šumama u simbiozi s različitim crnogoričnim drvećem, ponekad i s bjelogoričnim drvećem, obično s jasikom ili johom, voli kiselo tlo.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta loše kvalitete zbog ljutog okusa mesa.
Napomena: Ova lijepa gljiva može narasti prilično velika, rub klobuka je lagano narebran, ima ljut okus mesa, ponekad na klobuku može imati zelenkaste mrlje, klobuk je često sa zelenkastom nijansom, a kožica se guli do polovice promjera.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 858. Limunskožuta krasnica (Russula citrina Gillet); 862. Žućkastobijela krasnica (Russula ochroleuca (Pers.) Fries)
-
Russula ochroleuca Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2551419