CRNOSUHA LISIČICA
Cantharellus melanoxeros Desm.
Sinonimi:
Etimologija: melanos (gr.) = crno + xeros (gr.) = suho, isušeno. Po crno obojenom mesu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydnaceae / Cantharellus
Engleski naziv: Blackening Chanterelle
Klobuk: 2-14 (16) cm širok, nepravilnog je lijevkastog oblika s valovitim, izobličenim i nazubljenim rubom, tanak je i maljav; žumanjčanožut do žuto-smeđ, nekad s primjesom ljubičaste, kasnije izblijedi.
Stručak: Pun, valjkast, na osnovi sužen, naboran, često je po više stručaka zajedno srašteno, bez sjaja; žut.
Letvice: Himenijalna površina je u obliku žilica koje se spuštaju po stručku, anastomozirajuće su i račvaste, jasno se stanjuju na stručku; kremaste, žute do sivo-ljubičaste.
Spore: Široko eliptične, sa zrnastim sadržajem, 9-12 x 6-7 µm; bazidiji su batinasti, 80 x 8 µm; otrusija je bjelkasta.
Meso: Bjelkasto do žućkasto, na prerezu i u starosti pocrni, tvrdo, čvrsto, elastično; okus je slatkast, miriše po voću.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, često busenasto, bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim vrstama bjelogoričnog drveća, obično s hrastom ili bukvom, voli glinenasto tlo; rijetka je vrsta. Primjerke na posljednje dvije snimio je Danijel Balaško, u listopadu, na lokalitetu Meljan pokraj Trakošćana.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je gljiva izvrsne kvalitete.
Napomena: Po izgledu himenija lako se zamijeni sa sličnom bjelkastom lisičicom (Cantharellus cibarius) kojoj meso na prerezu ne pocrni, a također se razlikuje po boji himenija i boji stručka. Dosta je aromatična lisičica.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 999. Crnosuha lisičica (Cantharellus melanoxeros Desmazieres)
-
Cantharellus melanoxeros Desm. 2023. https://www.gbif.org/species/5249532