Russula luteotacta - created on August 2021 in Unter-Olberndorf, Glockenberg, Austria by Christian Apschner |
|
ŽUTOPJEGAVA KRASNICA
Russula luteotacta Rea
Sinonimi:
Etimologija: luteus (lat.) = žuto + tactus (lat.) = dodirnuto, taknuto. Po žutim mrljama po površini klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Yellowstaining Brittlegill
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, najprije je konveksan, kasnije je raširen i malo ulegnut na sredini, prilično je tanak, skoro je uvijek je mazav, gol, bez sjaja, kožica se guli do 1/3 promjera; najčešće je jarkocrven, blijedi, vrlo brzo gubi boju, često je sa bjelkastim mrljama, na pritisak požuti, rub je tanak, kružan i lomljiv, kratko je narebran.
Stručak: 3-8 (19) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, valjkast, pun, kasnije je šupljikav; bijel, ponekad je s ružičastom nijansom, na pritisak postaje žućkast, žućkasta boja se može vidjeti i nakon nekoliko sati.
Listići: Različito su gusti, ponekad su gusti, a ponekad skoro razmaknuti), osrednje su debeli, prilično su široki, prirasli su ili se ponekad vrlo kratko spuštaju po stručku sa zupcem, lomljivi; bijeli, na pritisak postanu žućkasti.
Spore: Eliptične, s usamljenim bradavicama visokim 0.6-0.8 µm, međusobno povezanim kratkim grebenima, 7-9 x 5.7-7.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Veoma je tanko, bijelo, ispod kožice klobuka je ružičasto, suženjem požuti, na ozlijeđenim i protrljanim mjestima također postaje žućkasto; miriše na voće, a okus je nakon određenog vremena jasno ljut i gorak.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim bjelogoričnim drvećem, obično hrastom, bukvom, grabom ili lijeskom, voli glinenasto i vlažno tlo.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Neki je autori navode kao nejestivu vrstu, zbog ljutog okusa, ali se smatra otrovnom, jer sadrži određene nepoznate toksine, uključujući crustulinol, koji uzrokuju gastrointestinalni sindrom trovanja, odnosno slabije probavne smetnje, s latencijom od 30 minuta do 4 sata. Veće će količine ove gljive kod osjetljivih osoba uzrokovati proljev, mučninu i povraćanje. Ljute ili gorke krasnice nisu jestive gljive.
Napomena: Postoji dosta konfuzije oko ove vrste, neki autori smatraju da se radi o jednoj formi bljuvare (s bijelom otrusinom) s malo obojenim stručkom, a drugi autori smatraju da se radi o krvavoj krasnici (Russula sanguinea) sa žutim mrljama po stručku koje se stvaraju na dodir. Klasificirana je pod imenom sardoniks krasnica (Russula sardonia), ima dosta razmimoilaženja autora oko ovog naziva, a najvjerojatnije zato jer je žutopjegava krasnica veoma rijetka vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 840. Žutopjegava krasnica (Russula luteotacta Rea)
-
Russula luteotacta Rea. 2023. https://www.gbif.org/species/2551304