CRNA TRUBAČA
Craterellus cornucopioides (L.) Pers.
Sinonimi:
Etimologija: cornucopia (lat.) = rog obilja. Po rastu u množini.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydbnaceae / Craterellus
Engleski naziv: Horn of Plenty
Plodno tijelo: 3-6 (8) cm široko i 3-11 (13) cm visoko, klobuk postepeno prelazi u stručak, tako da se ne može razlučiti gdje jedan završava, a gdje drugi počinje, tanko, mesnato, lijevkasto je poput trube, jako je ulegnuto, rupa na sredini doseže gotovo do baze stručka, pri dnu je tanko i lagano se proširuje do ruba; na gornjoj strani i iznutra je čađavosivo, crno-smeđe ili sivo-crno, s prilegnutim je sitnim tamnijim čehicama; rub je vijugav, nepravilan, tanak i elastičan, čini ga jedan korasti sloj, elastičan, nepravilan, vijugav, pepeljastosiv, modrikasto-siv ili sivo-crnkast, naboran; himenijalna je površina s donje strane klobuka, sitno je uzdužno-izbrazdana ili potpuno glatka, pepeljastosiva ili sivo-plavkasta.
Stručak: 3-11 (13) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, sužen na bazi, sivo-crn, baza je crna.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, (10.1) 10.3 - 12.2 (13.4) × (5.8) 6.5 - 7.9 (8.2) µm, Q = (1.4) 1.5 - 1.7 (1.8), N = 60, Me = 11.3 × 7.2 µm, Qe = 1.6; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, žilavo, elastično, žuto-smeđe, crno-smeđe, sivo-smeđe ili crno-sivo; miris je ugodan na voće i aromatičan, pomalo slatkast, a okus je blag.
Stanište: Raste u kasno, ljeto i jesen, skupno, a ponekad raste u množini i busenasto, u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće hrastom, bukvom i lipom.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitet, bez obzira na ime koja ne zvuči baš najbolje. Dobra je i ukusna vrsta, a posebno je pogodna za sušenje. Kada se osuši i samelje u prah, aroma joj ne zaostaje za smrčcima. U Francuskoj, Italiji i Švicarskoj je zovu tartufom siromaha. Iako ne može zamijeniti tartufe, njezin miris i okus su opojni i nezamjenjivi. U tom se obliku koristi kao začin za juhe, variva i umake. Iako trubače nisu čvrste kao lisičice (Cantharellus), okus im je mnogo intenzivniji.
Ljekovitost: Znanstvene su studije pokazale da crna trubača sadrži bioaktivne tvari koje imaju svojstvo jačanja imuniteta (National Library of Medicine. 2024. Extraction and immunomodulatory activity of the polysaccharide obtained from Craterellus cornucopioides).
Napomena: Okus mesa joj je sličan kao kod bjelkaste lisičice (Cantharellus cibarius) kojoj meso nije tako tanko i elastično, a i potpuno je drugačije boje. Karakterističnog je izgleda, boje i površine himenijalnog dijela pa nema nikakve opasnosti od zamjene s nekim nevaljalim gljivama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 997. Crna trubača (Craterellus cornucopioides (L. ex Fr.) Pers.)
-
Craterellus cornucopioides (L.) Pers. 2023. https://www.gbif.org/species/2554662