Russula betularum - created in Finland by Mikko Veräjänkorva |
|
BREZOVA PAPRENA KRASNICA
Russula betularum Hora
Sinonimi:
Etimologija: betula (lat.) = breza. Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Birch Brittlegill
Klobuk: 4-8 (12) cm širok, prvo je konveksan, ubrzo zatim se raširi i ulegne na sredini, kožica se lako guli, vlažan je i mazav, gladak, prilično je sjajan; bjelkast, blijedoružičast, crvenkast ili ružičasto-crven, na sredini je obično tamniji intenzivni crveni tonovi su izuzetno rijetki, na sredini je često blijedožućkast ili oker, kasnije izblijedi i postane skoro bijel ili krem, boja je bljeđa nego kod mairejeve krasnice (Russula nobilis), rub je dugo vremena podvijen, kasnije je jasno narebran.
Stručak: 3-8 (9) cm visok i 1-1.8 (2.3) cm debeo, dosta je visok, ubrzo postane lomljiv, valjkast je ili zadebljan na bazi, prvo je pun, zatim je komorasto-šupalj; bijel, kasnije malo požuti ili posivi, malo je uzdužno naboran.
Listići: Pomiješani su s lamelulama, razmaknuti, prilično su široki (do 6 mm), malo su trbušasti, vrlo se rijetko račvaju, izrezani su uz stručak, prirasli, vrlo su lomljivi, oštrica je blago nazubljena; bijeli su i često s krem odsjajem.
Spore: Eliptične, djelomično mrežaste, sa stožasto zašiljenim bradavicama visokim oko 0.5-0.7 µm, 7.9-11.5 x 7.4-8.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo (i ispod kožice klobuka), teži da požuti ili posivi, u klobuku je debljine 4-5 mm, vrlo je lomljivo; miris je blag na voće, a okus je izrazito ljut.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom postane narančasto-crveno, dok s gvalakolovom tinkturom polako postane lagano plavo-zeleno.
Stanište: Raste u ljeto i ranu jesen u vlažnim šumama breze uglavnom u simbiozi s brezom, često i na višim nadmorskim visinama, voli tresetnu mahovinu na vlažnom tlu, vrlo se rijetko pronađe u crnogoričnim šumama.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Otrovna je vrsta, osobito ako se jede sirova i u većim količinama, a jedan primjerak kuhan u mješavini s drugim vrstama većini ljudi obično ne uzrokuje nikakve tegobe. Sadrži različite nepoznate toksine, uključujući crustulinol, koji u većim količinama izaziva slabije gastrointestinalne smetnje, a latencija traje od 30 minuta do 4 sata.
Napomena: Dio je skupine u kojoj je tipična paprena krasnica (Russula emetica) od koje se po izgledu razlikuje po boji koja je mnogo slabija nego kod slične vrste, sliči i drugim varijacijama ove vrste. Može biti čak i potpuno bijela ili ružičasto-ljubičasta, prepoznatljiva je, jer se pronađe ispod breza, ima vrlo ljut okus i kožica se lako guli.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 832. Brezova paprena krasnica (Russula emetica var. betularum (Hora) Romagn.)
-
Russula betularum Hora. 2023. https://www.gbif.org/species/2551413