ZLATNA PAHULJIČARKA
Flammulaster limulatus (Fr.) Watling
Sinonimi:
Etimologija: limula (lat.) = ukrasiti, ukrasiti sitnim detaljima. Po dekoraciji klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tubariaceae / Flammulaster
Klobuk: 0.6-2 (3) cm širok, malen, okruglast je pa skoro zvonolik; žuto-smeđ, narančast ili hrđastosmeđ, često je nešto tamniji, osušen je svjetliji, površina je u mladosti hrapavo-zrnasta ili sitno čehava, dekoracija je upadljivija poslije kada se gljiva razvije, rub je u mladosti podvijen.
Stručak: 2-3 (3.5) cm visok i 2-3 (4) mm debeo, valjkast, zakrivljen, malo je zadebljan na bazi, šupalj; zlatnožut s tamnijom smećkastom bazom, vlaknast, čupav, zrnast, sitno čehav, vrh je uvijek svjetliji.
Listići: Prilično su gusti, malo su trbušasti, prirasli su uz stručak; najprije su limunastožuti, kasnije su zlatnožuti, u starosti su cimetastosmeđi, oštrica je bijela i pahuljasta.
Spore: Eliptične, (7.1) 7.4 - 8.4 (9.4) × (3.5) 3.7 - 4.2 (4.8) µm, Q = (1.8) 1.9 - 2.1 (2.2), N = 120, Me = 8 × 4 µm, Qe = 2; otrusina je smeđa do tamnosmeđa.
Meso: Žućkasto ili žuto-narančasto; miris nije izražen, a okus je malo gorkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit na krupnim drvnim ostacima raznog bjelogoričnog drveća, najčešće bukve, a rijetko crnogoričnog drveća, također na drvnom otpadu ili piljevini.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.
Napomena: Vrlo je malena gljiva, svi dijelovi su lijepe zlatnožuto-narančasto-oker boje.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Flammulaster limulatus (Fr.) Watling. 2023. https://www.gbif.org/species/3330140