LJUBIČASTOZELENA KRASNICA
Russula cyanoxantha (Schaeff.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: kyanos (gr.) = tursko staklo, tamnomodro, zagasitomodro, plavičasto + xanthos (gr.) = žut. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Charcoal Burner
Klobuk: 4-12 (16) cm širok, prvo je polukuglast, kasnije je raširen i ulegnut na sredini, uglavnom je bez sjaja, kožica se samo djelomično guli, samo na rubu, vlažan; izvanredno je promjenljive boje u kombinacijama: ljubičasto-plava, ljubičasto-crna, sivo-ljubičasta, zelena, maslinasto-smeđa, zeleno-crna, s mrljama druge boje, rub je najprije podvijen, zatim je tup, dosta je pravilan, gladak.
Stručak: 3-14 (16) cm visok i 1-4 (5) cm debeo, valjkast, mesnat je i čvrst, u starosti je spužvast, pun; bijel, rijetko je s ljubičasto-crvenkastom ili modrikastom nijansom i sa smeđim mrljama, sitno je naboran.
Listići: Gusti, mekani, prirasli, nejednako su dugi, račvasti, na bazi su povezani poprečnim žilicama, elastični, većinu vremena nisu lomljivi, u starosti mogu biti lomljivi, na dodir su ljepljivi; bijeli, ponekad su s blagom plavkastom nijansom.
Spore: Kuglaste do eliptične, samo na jednom kraju sitno bradavičave, (7.8) 8.1 - 9.3 (9.6) × (6.6) 6.8 - 7.8 (8.2) µm, Q = (1.1) 1.11 - 1.3 (1.4), N = 60, Me = 8.7 × 7.3 µm, Qe = 1.2; otrusina je bijela.
Meso: Čvrsto, lomljivo, bijelo, ispod kožice klobuka ljubičasto-plavkasto, ne mijenja boju; miris nije izražen, a okus je slatkast na lješnjake.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolom posmeđi, s fenolanilinom najprije pocrveni pa zatim pocrni, dok listići sa sulfovanilinom postanu ljubičasti, a meso pocrveni; ovo je jedina poznata krasnica koja ne mijenja boju mesa nakon što se natrlja željeznim sulfatom.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno ili pojedinačno, u svim tipovima šuma u simbiozi s različitim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem; česta je vrsta.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete i jedna od najkvalitetnijih krasnica.
Napomena: Zbog velike promjenljivosti boje klobuka je moguća zamjena s drugim krasnicama, značajka ove vrste je što su listići vrlo mekani, na pritisak prstom ne pucaju već su mazavi. Moguća je zamjena sa zelenim krasnicama, kao što su zelena krasnica (Russula aeruginea) i smeđezelena krasnica (Russula heterophylla), koja nikad nema ljubičastoplave tonove po klobuku. Siva krasnica (Russula grisea) je slična po zelenkastoj boji, ali nije s ljubičastom nijansom i ima karakteristične slamnatožute i lomljive listiće. Ljubičastozelena krasnica jedina je krasnica koja ne reagira u dodiru sa željeznim sulfatom.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 805. Raspucana krasnica (Russula cutefracta Cooke); 812. Ljubičastozelena krasnica (Russula cyanoxantha Schff. ex Fr.); 814. Pelterova krasnica (Russula cyanoxantha var. peltereaui R.Maire)
-
Russula cyanoxantha (Schaeff.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2551542