Cortinarius pholideus - created in Finland by Tuuli Laine |
|
ČEHASTA KOPRENKA
Cortinarius pholideus (Lilj.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: pholis (lat.) = čeha, ljuska. Po dekoraciji klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Engleski naziv: Scaly Webcap
Klobuk: 1-6 (8) cm širok, nije mesnat, u mladosti je zvonoliko-konveksan pa se kasnije raširi, gotovo uvijek je prilično upadljivo ispupčen, suh, lomljiv; svijetlosmeđ do oker-smeđ, s crvenkastim ili tamnosmeđim čehicama na svjetlijoj osnovi, dekoracija je najgušća na sredini, rub je valovit.
Stručak: 3-8 (10) cm visok i 1-1.5 (2) cm debeo, valjkast, batinast, na bazi je malo zadebljan, prvo je pun pa šupljikav i na kraju šupalj; u mladosti je bjelkast ili blijedoljubičast, obrastao je u smeđe stršeće čehice koje poslije postanu crnkaste, ponekad su cik-cak raspoređene poput zmijske kože, na mjestu završetka čehica formira se prolazan prstenak.
Listići: Prilično su gusti, široki, do stručka su izrezani ili prirasli; u mladosti su krem-sivkasti, svijetlosmećkasti ili svijetloljubičasto-smeđi, kasnije cimetastosmeđi do rđastosmeđi, oštrica je svjetlija.
Spore: Široko eliptične do kuglaste, lagano hrapave i bradavičave, 5.8-9.2 x 3.8-6.1 µm; otrusina je rđastosmeđa.
Meso: Kremasto do oker-smeđe, u mladosti je na vrhu stručka i u klobuku uz listiće bjelkasto-ljubičasto, kasnije ljubičasto-smeđe, mjestimično je vodenasto; miris je slab na peršin, a okus blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, po tresetištima u mahovini, te na vlažnom i kiselom tlu u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće s brezom i topolom.
Doba rasta: 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom jer je male uporabne vrijednosti i lako se zamijeni s otrovnim vrstama pa je dosta autora smatra nejestivom.
Napomena: Ova koprenka je suha i s dosta jako dekoriranim klobukom i stručkom. Po upadljivoj dekoraciji je slična humusna koprenka (Cortinarius humicola) koja također ima čehasti klobuk i stručak, klobuk je oštro ispupčen, međutim, stručak se prema bazi sužava i završava gotovo šiljato, listići su lagano oker-žućkasti, te raste u bjelogoričnim šumama, najčešće ispod bukava.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 313. Čehasta koprenka (Cortinarius pholideus (Fr. ex Fr.) Fries)
-
Cortinarius pholideus (Lilj.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2528987