RASPUCANA ŠIROKOLISKA
Megacollybia platyphylla (Pers.) Kotl. & Pouzar
Sinonimi:
Etimologija: platys (gr.) = širok + phyllon (gr.) = list, listić. Po širokim listićima.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Megacollybia
Engleski naziv: Whitelaced Shank
Klobuk: 4-12 (18) cm širok, najprije polukružan, zatim se otvori i često tupo ispupči na sredini, vlažan, slabo je mesnat; blijedosiv, smeđ ili sivo-smeđ, prekriven je uraštenim vlakancima tamnije boje, vrlo brzo postaje radijalno ispucan i crtast.
Stručak: 5-15 (17) cm visok i 2-4 (6) cm debeo, valjkast, lagano je zadebljan na bazi, pun, u starosti je šupalj; bjelkast, svijetlosmeđ, površina je smeđe vlaknasta i često crtasta, baza je jako vlaknasta od ostataka bijelih micelijskih rizomorfa, obično su 1-5 mm duge.
Listići: Zaokruženi su uz stručak, slobodni, vrlo su široki; bijeli, zatim su krem, u starosti su oker, oštrica je u starosti tamnija, nepravilna i nazubljena.
Spore: Široko eliptične, glatke, prozirne, nisu amiloidne, 6-10.1 x 5-8.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo, lomljivo, tanko; miris nije izražen, a okus je malo gorkast.
Kemijske reakcije: Meso u reakciji s fenolanilinom polako pocrveni, dok sa sulfovanilinom postaje prolazno ljubičasto.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit krupnih drvnih ostataka (grane, panjevi) raznog bjelogoričnog drveća, rijetko se pronađe na crnogoričnom drveću, kao i na zemlji izmiješanoj s drvnim ostacima.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Jestiva je samo dok je mlada, a po nekim podacima, ako je gorka, može i termički obrađena izazvati mučninu, povraćanje i proljev pa se smatra otrovnom vrstom i ne smije se koristiti u prehrambene svrhe. Svakako je bezopasna u malim količinama. U jelu s miješanim gljivama može se koristiti nekoliko mladih primjeraka. Trovanja sa smrtnim ishodom nisu poznata, iako sirova može izazvati hemolizu ili razgradnju crvenih krvnih stanica (eritrocita).
Napomena: Raspoznatljiva je po radijalno raspucanom klobuku i vrlo širokim listićima. Uz nju je često i jelenska krovnjača (Pluteus cervinus) koja je jestiva, ima guste listiće, ne tako široke i crvenkaste boje. Teško se zamijeni s nejestivim gljivama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 509. Raspucana širokoliska (Megacollybia platyphylla Quélet), Sinonim: Oudemansiella platyphylla Moser
-
Megacollybia platyphylla (Pers.) Kotl. & Pouzar. 2023. https://www.gbif.org/species/2537689