Morchella eximia - created on April 2023 in Motaičiai, Šiaulių r. sav., Lithuania by Lina |
|
RUDERALNI SMRČAK
Morchella eximia Boud.
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Morchellaceae / Morchella
Klobuk: 5-15 (20) cm visok i 3-8 cm širok, stožast i šiljat, najčešće je okruglasto-ovalan ili nepravilan, uzdužna su rebra pravilna i gotovo paralelna te jako istaknuta, poprečna su rebra nepravilna kao i alveole; može biti maslinast do sivo-smeđ, a u ranoj mladosti je gotovo je crn, bridovi su rebara uvijek tamniji.
Stručak: Do 20 cm visok, šupalj, vrlo je nepravilan, ponekad je vijugav ili nepravilno napuhan; bijel, poslije je bijelo-krem, oker-žut ili svijetlosmeđ, može biti uzdužno brazdast, cijela je površina sitno zrnata.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 25-28 x 9.5-13 µm; otrusina je bjelkasta.
Meso: Elastično, hrskavičavo, voštano, tanko, lomljivo, bjelkasto; miris je ugodan, ali nije osobit, a okus je blag.
Stanište: Raste u proljeće, u travnju i svibnju, na ruderalnim terenima, smetlištima, ruševinama, hrpama pijeska i odbačenoj šuti od centralnog grijanja, te ispod starih krpa, papira i madraca.
Doba rasta: 4, 5
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Sirov je otrovan. Sadrži hemolizine koji se uništavaju kuhanjem, a vodu od kuhanja treba odbaciti. Nedovoljno kuhani smrčci dovode do gastrointestinalnih poremećaja! Ali postoji još jedna netolerancija, tzv. Morchella sindrom, a simptomi su: osjećaj pijanstva, nemir, problemi s ravnotežom, vrtoglavica, poremećaji kretanja, nesvjestica. Svatko tko je ikada iskusio takvu intoleranciju trebao bi izbjegavati konzumaciju smrčaka.
Napomena: Ruderalni je smrčak vrlo neobičan i može se pronaći samo na opisanom staništu. U okolici Zagreba ima, na žalost, mnogo smetlišta na kojima se odlažu ruševine, stare krpe, madraci itd. Na takvim se staništima pronađe i stotinu primjeraka smrčaka na jednome mjestu. Ruderalni se smrčak vrlo jednostavno može uzgajati na takvim mjestima. Potrebno je zrelo plodno tijelo dobro zdrobiti u kanti vode i vodu u kojoj su razmućene spore poprskati po takvom tlu. Nakon toga tlo treba pokriti kartonima, novinskim papirom ili starim krpama te pustiti da pokrovni materijal leži do kraja ožujka. Tada se spomenuti materijali maknu i za 10-20 dana možete ubrati punu košaru smrčaka.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1672. Ruderalni smrčak (Morchella conica var. costata f. acuminata Kick)
-
Morchella eximia Boud. 2023. https://www.gbif.org/species/7258337