Russula amoena - created on November 2022 in Verzago (Alzate Brianza), Italy by Fabio Mauri |
|
LJUPKA KRASNICA
Russula amoena Quél.
Sinonimi:
Etimologija: amoenus (lat.) = ugodno, dopadljivo. Po izgledu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Klobuk: 2-6 (9) cm širok, nije velik, prvo je konveksan, zatim se raširi i lagano ulegne na sredini, ponekad je nepravilan, 2/3 kožice se može guliti, bez sjaja, suh; lijepe je karmincrvene, ljubičaste ili ljubičasto-ružičaste boje, može biti i s nježnom zelenkastom nijansom, upadljivo je baršunast i malo čehast, vremenom postane izbrazdan, rub je uzdignut, tanak i često vijugav.
Stručak: 2-5 (7) cm visok i 5-8 (10) mm debeo, skoro je valjkast ili batinast, kasnije je komorasto šupalj, lagano se sužava prema bazi, na bazi je zaokružen, kasnije je neposredno ispod klobuka lijevkasto proširen što listiće udaljava od osi; bjelkast, prošaran je crvenkastom do ljubičastom nijansom boje klobuka, sitno je zrnasto-pahuljast.
Listići: Najprije su gusti, ubrzo zatim su razmaknuti, do stručka su djelomično račvasti, tanki, jednako su dugi ili samo s ponekom lamelulom, malo su trbušasti, prirasli su na stručak, na osnovi su poprečno povezani žilicama; bjelkasti do oker, oštrica je ponekad crvenkasta, osobito prema rubu klobuka.
Spore: Kuglaste do široko eliptične, djelomično sitno izbrazdane, više ili manje mrežasto ukrašene, s bradavicama visokim 1-1.5 µm, 6-8.5 x 5.5-8 µm; otrusina je krem do svijetložuta, rijetko s jedva uočljivim crvenkastim odsjajem.
Meso: Bijelo, ispod kožice klobuka je malo crvenkasto do crvenkasto-ljubičasto, prilično je čvrsto; miris je riblji na haringe kao kod prijesne mliječnice (Lactifluus volemus) ili također po gusjenicama vrbotoča (Cossus cossus), odnosno krupnog leptira čije su gusjenice štetnici na vrbama i na drugom bjelogoričnom drveću te voćkama (kruški, jabuci, trešnji, dudu i dr.), kao kod gusjenične puževice (Hygrophorus cossus), a okus je blag, ugodan.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolom poprimi karmin-purpurnu boju.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i crnogoričnim šumama u simbiozi s različitim crnogoričnim drvećem, uglavnom sa smrekom, voli rubove šuma i na kiselo tlo; prilično je rijetka vrsta.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete.
Napomena: Dio je skupine kojoj pripadaju suljupka (Russula amoenicolor) i ljubičastonoga krasnica (Russula violeipes). Suljupka ima narebrani rub klobuka i nema zelenkasti ton klobuka. Ljubičastonoga krasnica ima skoro istu boju stručka, ali je sumporastožut ili žuto-zelen i s tek laganom purpurnom nijansom, meso joj ne miriše po trimetilaminu, odnosno po kuhanim rakovima.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 877. Ljupka krasnica (Russula amoena Quélet)
-
Russula amoena Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/2551233