VELIKA POLIPOVKA
Clathrus archeri (Berk.) Dring
Sinonimi:
Etimologija: Po odgovarajućem imenu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Phallales / Phallaceae / Clathrus
Engleski naziv: Devil's Fingers
Plodno tijelo: 3-8 (20) cm široko, razvija se iz jajolikog ili loptastog kožnog ovoja bijele boje s ružičastom nijansom; iz ovoja se izvuče i raširi 4-8 purpurnocrvenih krakova, podsjeća na hobotnicu ili morsku zvijezdu, krakovi se spajaju na kratkom stručku kojega obavija volva slobodnog ruba, krakovi su s vanjske strane ružičasto-narančasti, a s unutarnje strane jarkocrveni, vanjski dio krakova je naboran i djelomično sa sluzavom glebom crno-maslinaste boje koja se rastapa.
Spore: Eliptične, duguljaste, 6-8 x 2-3 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Svijetlocrvenkasto, vodenasto, brzo se raspada u crnu hladetinastu tvar koja veoma neugodno zaudara po strvini, istog je mirisa kao i smrdljivi stršak (Phallus impudicus), okus je blag po plijesni.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, te na livadama i pašnjacima, na vlažnim mjestima pod drvećem; kod nas nije česta vrsta.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Potvrđeno ne sadrži toksine i može se jesti mlada dok je zatvorena u jaju. Međutim, ipak je smatramo nejestivom jer zbog neugodnog mirisa i pljesnivog okusa nije prikladna za konzumaciju. Prijavljeno je više slučajeva gdje je kod osjetljivih ljudi uzrokovala želučane bolove, ali to je vjerojatno bilo zbog neugodnog okusa. Kada psi jedu ovu gljivu u vrtu, obično nema opasnosti za životinju. Vjeruje se da je ova vrsta unešena s ovčjom vunom iz Australije, Novog Zelanda ili Tasmanije. Muhe su raznijele spore po vuni ovaca i tako su stigle u Europu. Prvi su nalazi zabilježeni 1930. godine.
Napomena: Karakteristična je vrsta zbog oblika koji podsjeća na hobotnicu s raširenim krakovima, crvene je boje, prekrivena je tamnijim peridiolima. Nekad se može pronaći na nadmorskim visinama višim od 2.000 m. Neke slične vrste koje su također u prvoj fazi razvoja kuglaste, a nakon probijanja ovoja također slične crvene boje, nemaju krakove koji podsjećaju na hobotnicu. Zaštićena je vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1614. Velika polipovka (Anthurus archeri (Berk.) Fischer)
-
Clathrus archeri (Berk.) Dring. 2023. https://www.gbif.org/species/5239483