Hebeloma populinum - created in Spain by Paco Otero Pérez |
|
TOPOLOVA PLAVULJA
Hebeloma populinum Romagn.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hymenogastraceae / Hebeloma
Klobuk: 3-8 (10) cm širok, najprije je polukuglasto-konveksan, zatim se malo otvori i tupo ispupči na sredini, mesnat, prilično je pravilan, gladak, po vlažnom je vremenu mazav; kremast, sivkasto-smećkast, svijetlosmeđ, narančasto-smeđ ili tamnosmeđ, na sredini je malo tamniji, vodenast, mjestimično je smeđe pjegav, rub je svjetliji, tanak i iskrivljen.
Stručak: 4-9 (11) cm visok i 5-8 (9) mm debeo, valjkast, na bazi je zadebljan; bjelkast, sitno je čehast, vrh je svjetliji, prema dnu je smećkast.
Listići: Srednje su gusti, nejednako su dugi, prirasli su za stručak; najprije su bijel, poslije su smećkasti ili tamnosmeđi, oštrica je svjetlija, nepravilno nazubljena i valovita.
Spore: Vretenaste do limunaste, 9-15 x 6-8.5 µm; otrusina je hrđastosmeđa.
Meso: Bjelkasto, debelo; lagano miriše na rotkvicu, a okus je blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, u skupinama ili krugovima, u simbiozi s topolom ili brezom.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Dio je autora navodi kao nejestivu vrstu, međutim kod osjetljivih ljudi često uzrokuje lakše gastrointestinalne tegobe pa je smatramo otrovnom.
Napomena: Jedna je od tipičnijih i prepoznatljivijih plavulja. Karakteristična je po staništu, mirisu na rotkvice i mnogo je svjetlija od sličnih vrsta. Na istom se staništu može pronaći gotovo bijela plavulja Hebeloma ochroalbidum, koja nema zadebljanu bazu stručka, meso joj intenzivno miriše na rotkvicu i se ne može konzumirati.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 272. Topolova plavulja (Hebeloma populinum Romagn.)
-
Hebeloma populinum Romagn. 2023. https://www.gbif.org/species/2533096