Tricholoma orirubens - created on October 2019 in Provincia di Piacenza, Italy by Federico Calledda |
|
RUŽIČASTOLISTIĆAVA VITEZOVKA
Tricholoma orirubens Quél.
Sinonimi:
Etimologija: oros (gr.) = brdo, planina + rubens (lat.) = pocrvenjeno. Po boji koju poprime listići i meso.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Tricholoma
Engleski naziv: Blushing Tricholoma
Klobuk: 3-8 (11) cm širok, prvo je konveksan, zatim je raširen i tupo ispupčen na sredini, malo je neravan; vrlo je promjenjive boje, može biti smeđ do tamno sivo-smeđ, svijetla osnova je prekrivena sa sitnim sivim do crnkastim čehicama, na sredini je tamniji, rub je svjetliji, sa žutom nijansom i često rascijepljen.
Stručak: 3-7 (9) cm visok i x 3-8 (12) mm debeo, pun, valjkast, malo je zadebljan na bazi; bjelkast, površina je tamno vlaknasta, baza je plavo-zelenkasta, crvena ili ružičasto-crvena, pri vrhu je pahuljast, na bazi je uočljiv bijeli micelij.
Listići: Prilično su rijetki, zaokruženi su uz stručak, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku sa zupcem, na bazi su poprečno povezani žilicama; u mladosti su bjelkasto-sivkasti, kasnije su s karakterističnim crvenkastim odsjajem, na ozlijeđenim mjestima pocrvene.
Spore: Široko eliptične, prozirne, nisu amiloidne, 4-6.5 x 3-5.2 µm; otrusina je bijela.
Meso: Vlaknasto, meso u klobuku i u stručku je donekle razdvojeno, bjelkasto, blijedožuto do kremasto-žuto, ispod kožice klobuka je sivkasto, kasnije postane crvenkasto, na ozlijeđenim mjestima kasnije povrveni; miriše na brašno, a okus je blag, također na brašno.
Kemijske reakcije: Meso i baza stručka u dodiru s formolom pocrvene, meso u dodiru s gvajakovom tinkturom postane lagano zeleno-plavo, dok listići sa željeznim sulfatom trenutno pocrvene.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće bukvom, voli vapnenasto tlo.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom zbog velike vjerojatnosti zamjene sa sličnim otrovnim vitezovkama.
Napomena: Lako se može zamijeniti sličnom otrovnom čehavom vitezovkom (Tricholoma squarrulosum) kojoj je meso nepromjenjive boje i listići ne teže da postanu tamnocrveni, a po bazi stručka nema zeleno-plavkaste mrlje. Paziti da se ne zamijeni s otrovnom tigrastom vitezovkom (Tricholoma pardinum) čiji listići, meso i baza stručka nikad ne pocrvene. Svilenasta vitezovka (Tricholoma columbetta) je s bijelim čupercima. Ponekad tamnočehasta vitezovka ima crvenkasto meso. Najznačajnija karakteristika po kojoj se razlikuje od navedenih vrsta je miris na brašno i crvenkasta boja mesa na prerezu, ali imajte na umu da može proći i nekoliko sati dok se ne pojavi crvenilo pa stoga za točno određivanje pričekajte sljedeći dan i provjerite je li meso pocrvenilo na mjestu prereza. Samo ružičastolistićava vitezovka miriše na brašno, dok miris tamnočehaste vitezovke najviše podsjeća na papar.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 618. Ružičastolistićava vitezovka (Tricholoma orirubens Quélet); 619. četinjasta vitezovka (Tricholoma orirubens var. coniferarum)
-
Tricholoma orirubens Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/5241733