BUKOVA ZRNATOGLAVKA
Phleogena faginea (Fr.) Link
Sinonimi:
Etimologija: fagineus (lat.) = bukva (Fagus). Po staništu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Atractiellomycetes / Atractiellales / Phleogenaceae / Phleogena
Engleski naziv: Fenugreek Stalkball
Plodno tijelo: 2-8 mm visoko i 1-3 (4) mm široko, formirano je od glavice i stalka, kada ostari, smeđe spore se oslobađaju kroz dio glavice; glava je okruglasta i na tjemenu je malo spljoštena, posve mlada glavica je sivkasta do smećkasta, u starosti je crno-smeđa, površina je zrnato-maljava; stalak je valjkast, gladak, najprije je bijel, zatim je okerast i na kraju je svijetlosmeđ.
Spore: Kuglaste, glatke, 5.5-8 µm; otrusina je svijetlosmeđa.
Meso: Smećkasto; miris podsjeća na ljupčac (Levisticum officinale) ili vegetu, a okus nije izražen.
Stanište: Raste u ljeto i ranu jesen kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog bjelogoričnog drveća u pukotinama kore ili na drvu bez kore, najčešće bukve, a rijetko hrasta, graba, jasena, topole ili lijeske, ponekad raste i kao parazit na živom drveću.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Općenito, makroskopski gledano, sliči mješinarkama (Ascomycota). Najsličnija je rožna stapkoglavka (Onygena equina), koja raste isključivo na raspadajućim rogovima krava i ovaca.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo se sastoji od kuglaste glave i stalka; 2. glava je sivkasta do smećkasta i do 4 mm široka; 3. stalak je valjkast; 4. raste na krupnim drvnim ostacima bjelogoričnog drveća u pukotinama kore ili na drvu bez kore
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1941. Phleogena faginea (Fr.: Fr.) Link, Sinonimi: Onygena decorticata Pers. ex Schw., Pilacre petersii Berk. & Curt., Pilacre poricola Richon
-
Phleogena faginea (Fr. & Palmquist) Link. 2023. https://www.gbif.org/species/2557842