Lactarius fulvissimus - created on October 2022 in Renan, Switzerland by Nicolas Schwab |
|
LISIČJESMEĐA MLIJEČNICA
Lactarius fulvissimus Romagn.
Sinonimi:
Etimologija: fulvus (lat.) = riđe, crvenkasto-žuto. Po boji klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Lactarius
Engleski naziv: Tawny Milkcap
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, dosta je mesnat, najprije je konveksan, zatim se otvori i ulegne na sredini s malom grbicom, bez sjaja, vlažan i mazav; narančasto-smeđ, crven ili crvenkasto-smeđ, ujednačeno je naboran, pahuljast, rub je najprije tanko podvijen, kasnije je izvrnut.
Stručak: Sužava se od vrha prema bazi, pun, mazav; žuto-smeđ, narančasto-smeđ ili crvenkasto-smeđ, površina je uzdužno pahuljasta.
Listići: Gusti, s prisutnim su lamelulama, kratko se spuštaju po stručku; bjelkasti, kasnije su žuto-narančasti.
Spore: Eliptične do skoro kuglaste, krestasto-mrežaste, 7-9 x 6-7 µm: otrusina je krem-žućkasta.
Meso: Slabo je kompaktno, blijedooker do žućkasto-narančasto, u stručku malo pocrveni; miriše na lisne uši poput hrastove mliječnice (Lactarius quietus), ali ne neugodno, a okus je blag, kasnije je gorak i ljut; mlijeko je bijelo, vodenasto, kasnije sušenjem postaje svijetložućkasto, okus je prvo blag, a kasnije gorak ili trpak.
Stanište: Raste u ljeto i jesen uglavnom u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, a po nekim nepotvrđenim podacima i s crnogoričnim drvećem, voli vapnenasto tlo.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta loše kvalitete.
Napomena: Prepoznatljiva je po jarkoj boji kakvu se može sresti kod narančaste mliječnice (Lactarius aurantiacus) i drugih mliječnica kojima mlijeko u dodiru sa zrakom teži da oksidira i požuti.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 777. Lisičjesmeđa mliječnica (Lactarius fulvissimus Romagnesi)
-
Lactarius fulvissimus Romagn. 2023. https://www.gbif.org/species/5248784