Hygrophorus dichrous - created in Spain by Ferran Turmo Gort |
|
ZMIJOLIKONOGA PUŽEVICA
Hygrophorus dichrous Kühner & Romagn.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hygrophoraceae / Hygrophorus
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, u mladosti je konveksan, poslije se raširi, kožica je vlažna, mazava i prekrivena debelim slojem sluzi; može biti maslinasto-smeđ, sivo-smeđ, crveno-smeđ ili tamnosmeđ, sredina je nešto tamnija, rub je dugo vremena podvijen, u starosti je izvrnut prema gore.
Stručak: 7-10 (12) cm visok i 0.5-1.5 (1.8) cm debeo, valjkast, korjenast i zašiljen na bazi, sluzav; neposredno ispod listića je bjelkast te pahuljasto-čehav, ostali je dio stručka mazav i smeđo-maslinasto pahuljasto prošaran poput zmijske kože.
Listići: Srednje gusti, mekani, kratko se spuštaju po stručku, na osnovi su povezani poprečnim žilicama, izmiješani su s kratkim lamelulama; bijeli, u starosti su sivi do žuto-zelenkasti.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 8.8-13.5 x 5.2-8 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo do žućkasto-zeleno, vodenasto, mekano; miris nije izražen, a okus ugodan.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, osobito grabom, lipom, bukvom ili hrastom, česta u mediteranskom pojasu, ali raste i u kontinentalnim krajevima.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete.
Napomena: Lako se zamijeni s maslinastobijelom puževicom (Hygrophorus olivaceoalbus) koja raste u crnogoričnim šumama i jako je slinava. Opisana vrsta posjeduje značajnu osobinu da viskozna kožica ispod mikroskopa prezentira dva različita pigmenta. Jedan je smeđ i nalazi se intercelularno, a drugi je crnkasto-plav i smješten ekstracelularno. Ispod bora u jesen također raste vrlo slinava puževa vlažnica (Hygrophorus limacinus), koja je jako mesnata, klobuk je smećkasto-siv, bez maslinastog odsjaja i naraste do 15 cm široko. Stručak je vrlo robustan i može narasti 5-14 cm visoko i 1.5-4.5 cm debelo. Nema opasnosti, jer su sve spomenute vrste jestive.
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 926. Zmijolikonoga puževica (Hygrophorus dichrous Kühn. et Romagn.)
-
Hygrophorus dichrous Kühner & Romagn. 2023. https://www.gbif.org/species/2538805