BADEMOVA KRASNICA
Russula grata Britzelm.
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Bitter Almond Brittlegill
Klobuk: 4-10 (13) cm širok, mesnat, u mladosti je okruglast, zatim je konveksan, kasnije je raširen i široko ulegnut na sredini, kožica se guli do polovice promjera, vlažan, ljepljiv i gotovo sluzav; žut, žuto-smeđ, oker, žuto-narančast ili je smeđ, na sredini je tamniji, rub je svjetliji, gusto narebran i zaokružen.
Stručak: 4-10 (11) cm visok i 1-3 (3.5) cm debeo, prvo je pun, kasnije je komorasto šupalj, robustan, tvrd, proširen je na vrhu i na bazi; bijel, bjelkast, pri dnu je tamnosmeđ, kasnije je s nepravilnim žutim, žuto-narančastim ili smeđim pjegama, fino je uzdužno brazdast.
Listići: Prilično su gusti, pomiješani su s mnogo lamelula, u mladosti su s vodenastim kapljicama, račvasti su uz stručak, prirasli; bjelkasti, kasnije su krem, u starosti su često sa smeđim pjegama, oštrica nije žuto-smeđa ili smećkasta kao kod prljave krasnice (Russula illota).
Spore: Široko eliptične do kuglaste, s izoliranim bradavicama, mrežasto-krestaste, 6.8-11.2 x 7-9 µm; otrusina je krem.
Meso: Bjelkasto, ispod kožice klobuka je smeđe, na prerezu ne mijenja boju; miriše veoma jako i neugodno na gorke bademe ili liker od višanja, osobito kada se protrljaju listići, a okus je umjereno ljut i neogodno gorak.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s gvajakolovom tinkturom postane plavo-zeleno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim bjelogoričnim drvećem, najčešće brezom, hrastom ili grabom, na vlažnim mjestima.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Ne može se konzumirati zbog nugodnog mirisa i ljutog okusa, ali se smatra otrovnom vrstom, kao i smrdljiva krasnica (Russula foetens), jer sadrži određene nepoznate toksine, uključujući crustulinol, koji uzrokuju gastrointestinalni sindrom trovanja, odnosno slabije probavne smetnje, s latencijom od 30 minuta do 4 sata. Veće količine ove gljive kod osjetljivih ljudi mogu uzrokovati proljev, mučninu i povraćanje. Ljute ili gorke krasnice nisu jestive gljive.
Napomena: Klobuk je manje mazav, a rub je slabije narebran od slične smrdljive krasnice. Russula fragrans i mednomirisna krasnica (Russula fragrantissima) imaju drugačiji miris i okus. Teško ih je međusobno razlikovati.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 865. Bademova krasnica (Russula laurocerasi Melzer); 866. Mirisava krasnica (Russula laurocerasi var. fragrans Romagnesi)
-
Russula grata Britzelm. 2023. https://www.gbif.org/species/2551409