FRIESOVA LISIČICA
Cantharellus friesii Quél.
Sinonimi:
Etimologija: Po odgovarajućem imenu. U čast švedskog mikologa Friesa.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydnaceae / Cantharellus
Engleski naziv: Orange Chanterelle
Klobuk: 1-7 (9) cm širok, mesnat, najprije polukuglast, zatim raširen i ulegnut poput lijevka; žuto-narančast do narančast; rub je jako vijugav i lagano račvast, malo dlakav.
Stručak: 1-5 cm visok i 0.4-1 cm debeo, visok, tvrd, ujednačene je debljine ili se prema bazi lagano sužava, najprije pun pa šupalj; žućkast do narančaste boje klobuka, na osnovi bjelkast.
Letvice: Rebrasti, račvasti i tanki žiličasti nabori se dugo spuštaju niz stručak; narančasto-crvenkasti s ružičastom nijansom ili žućkasti.
Spore: Eliptične, 8-10 x 5-7 µm; otrusina je svijetložuta.
Meso: Blijedožuto do svijetlonarančasto, tanko, mekano, kida se po dužini stručka poput pršuta; miris blag na marelice, okus je malo kiselkast.
Kemijske reakcije: Meso u stručku u dodiru s kalijevom lužinom postane narančasto-žuto.
Stanište: Raste od lipnja do studenog, u skupinama, u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s različitim vrstama bjelogoričnog drveća, najčešće s bukvom. U Hrvatskoj je poznata s petnaestak lokaliteta, u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i u Gorskom kotaru.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Iako ima tanko meso izvrsne je kvalitete kao i bjelkasta lisičica (Cantharellus cibarius), dosta je aromatična.
Napomena: Paziti da se ne zamijeni s lažnom lisičicom (Hygrophoropsis aurantiaca) koja raste uz natrule panjeve crnogoričnog i bjelogoričnog drveća, te ima lagano injasti klobuk. Ovdje vrijedi sve što je navedeno kao upozorenje za bjelkastu lisičicu s kojom se također može zamijeniti, slična je po izgledu i boji. Čitava je izraženije narančaste boje, manjih dimenzija, a raste najčešće ispod bjelogoričnog drveća. Nalazi se na listi osjetljivih vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 987. Friesova lisičica (Cantharellus friesii Quélet)
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Sitna lisičica (Cantharellus friesii Quél.)
- Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Sitna lisičica (Cantharellus friesii)
-
Cantharellus friesii Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/8010163