ŽUMANJČANA KOPRENKA
Calonarius splendens (Rob.Henry) Niskanen & Liimat.
Sinonimi:
Etimologija: splendens (lat.) = blistav, briljantan, sjajan. Po sjajnoj ili svijetloj boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Calonarius
Engleski naziv: Splendid Webcap
Klobuk: 2-10 (12) cm širok, pravilno je konveksno-kružan pa se manje ili više izravna (i kod razvijenih gljiva je jedva malo spljošteniji), u ranoj mladosti je s kratko podvijenim rubom, inače je rub oštrokutan i ovješen, mesnat, površina je glatka i ljepljiva, a osušena blistava; limunastožut, sumporastožut ili malo zelenkast, sredina je blago narančasta ili smeđo-crvenkasta od narančastog ovoja, uglavnom se raspuca na ljuskice.
Stručak: 4-9 (11) cm visok i 0.7-1.5 (2) cm debeo, bulba je 1.3-2.5 cm široka, bulba je u mladosti gotovo ravno i široko obrubljena, ali se kao i stručak rastom se produljuje i stanjuje, kod odraslih primjeraka s gornje strane nije vodoravna, već kosa i sve zaobljenija, kruškolikog je oblika; limunastožut, koprena je limunastožuta, s vlaknastim ostacima koprene koji su hrđastosmeđi od praha spora, ostaci micelija na bazi su jasne sumporastožute boje.
Listići: Ravno su prirasli s uskim jarkom, gusti, tanki, osrednje su široki (do 7 mm), sužavaju se prema stručku; oštrica je cjelovita i ponekad malo valovita; žuti, kasnije su maslinasto-žuti ili žuto-smeđi.
Spore: Bademaste, išarane tamnijim bubuljicama, malo nabrane, a nekad i s uljnim kapljama, 9-12 x 5-7 µm; otrusina je hrđastosmeđa.
Meso: U svim dijelovima je blijedožuto, limunastožuto ili malo smećkasto-zelenkasto, u mladosti je u gornjoj polovici klobuka i u bulbi svjetlije blijedožute boje i s rđastim mrljama, debljine je do 1.5 cm, čvrsto; miris je neugodan, a okus blag.
Kemijske reakcije: Kožica klobuka i meso u dodiru s kalijevom lužinom postanu zelenkasti i smeđo-zeleni, meso s talijem postane maslinasto-crno pa crno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, najčešće u simbiozi s bukvom i hrastom cerom, a ponekad i meduncem, voli vapnenasto tlo. Iako nije baš česta vrsta, najčešće se pronalazi u Lici, Gorskom kotaru i Hercegovini, isto tako i u parku Tuškanac usred Zagreba.
Doba rasta: 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Otrovna je kao i sve vrste iz skupine Phlegmacium sa žutom bojom mesa. Prijavljeni su slučajevi teških trovanja s akutnim zatajenjem bubrega, sličnih kao kod orelaninskog sindroma trovanja, iako ovaj toksin nije otkriven. Ovdje je u pitanju sličan ili nešto drugačiji bubrežni toksin (nefrotoksin). Simptomi su nešto blaži od simptoma drugih smrtno otrovnih koprenki. Liječenje je u slučaju trovanja isto kao i kod pupavki.
Napomena: Opisana je koprenka po izgledu dosta teška za determinaciju, jer postoji dosta sličnih vrsta. Žute je boje i s izraženom zelenkastom bojom mesa, ali samo uz površinu, raste uglavnom ispod bukve. Slična je limunasta koprenka (Cortinarius citrinus), razlika je u nijansi žutoga, koja je limunastožuta dok je kod koprenke zlatke zlatnožuta, sumporasta ili oker. Jestiva zelenkasta vitezovka (Tricholoma equestre) nema izraženu ni bulbu ni koprenu, a koje imaju sve opasne vrste iz skupine Phlegmacium sa žutom bojom mesa.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 329. Žumanjčana koprenka (Cortinarius splendens Hry.)
-
Calonarius splendens (Rob.Henry) Niskanen & Liimat. 2023. https://www.gbif.org/species/12009918