PEPELJASTA LISIČICA
Cantharellus cinereus (Pers.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: cinereus (lat.) = pepeljast, siv. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydnaceae / Cantharellus
Engleski naziv: Ashen Chanterelle
Klobuk: 2-8 (9) cm širok, lijevkasta oblika, tanak, malo čehast, kožnat; sivkast, sivo-smeđ ili crno-siv; bez oštre granice lijevkasto prelazi u stručak; rub je zupčast, zakovrčen, valovit i podvrnut.
Stručak: 2.5-6 (8) cm visok i 3-6 (9) mm debeo, tanak, šupalj, s malo je mesa, vlaknast; sivkasto-smeđ do crno-smeđ.
Letvice: Rebraste se izbočine spuštaju niz stručak, poprečno su povezane sitnim žilicama; sive su ili tamnosive i često modro nahukane.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, (5.5) 6.6 - 8.2 (10.1) × (4.1) 4.5 - 5.7 (6.9) µm, Q = (1) 1.3 - 1.6 (1.9), N = 120, Me = 7.3 × 5.1 µm, Qe = 1.4; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, elastično, vlaknato, bjelkaste do sive boje; miriše na suhe šljive, okus je blag, na gljive.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u vlažnim bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće s bukvom. Rjeđa je od slične crne trubače (Craterellus cornucopioides). Primjerke na prve dvije slike snimila je Ivana Mandić Mihaljević, u studenom, a na trećoj i četvrtoj slici Danijel Balaško, u listopadu, na lokalitetu Meljan pokraj Trakošćana.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je gljiva izvrsne kvalitete.
Napomena: Slična je mrka trubača kojoj je himenijalni dio na donjoj strani klobuka gladak ili tek donekle naboran, nema letvice i veća je od pepeljaste lisičice. Ugljenarska lisičica (Faerberia carbonaria) se razlikuje po blijedoj boji klobuka koji je pun, a ne šupalj.
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 998. Pepeljasta lisičica (Cantharellus cinereus Pers. ex Fries)
-
Cantharellus cinereus Pers. 2023. https://www.gbif.org/species/9226626