JELENOVO UHO
Polyporus umbellatus (Pers.) Fr.
Sinonimi:
Etimologija: umbella (lat.) = kišobran. Po obliku pojedinačnog klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Polyporales / Polyporaceae / Polyporus
Engleski naziv: Umbrella Polypore
Klobuk: 2-5 (7) cm širok, mnogobrojni klobučići tvore jedan kuglasti busen, 20-60 (100) cm visok i širok, u kojemu može biti preko 100 pojedinačnih klobuka, pojedinačni su klobučići zbijeni, mesnati, tanki, dosta pravilni, skoro okrugli, u mladosti su konveksni i ispupčeni na sredini, kasnije su izravnati i malo ulegnuti na sredini; krem, smećkast, siv ili je sivo-smeđ, često je čehasto ispucan, rub je najčešće valovit i vijugav.
Stručak: Onaj zajednički iz kojega kao iz debla izlaze mnogobrojni pojedinačni je do 10 cm visok i do 5 cm debeo, pun, tvrd, mesnat, bijel ili bjelkast, a pojedinačni koji na sebi nose središnje postavljene klobuke su 3-6 cm visoki i 0.5-1.5 cm debeli, puni, bijeli, kasnije mogu biti krem do svijetlosmeđi.
Rupice/cjevčice: Sitne, prvo su okrugle, kasnije su višekutne, boje su cjevčica; cjevčice su vrlo kratke, jedva su 1-2 mm duge, dosta su silazne, urasle su u meso kao njegov produžetak (zato se ne daju odvajati od podnice klobuka kao kod vrganjevki), bijele.
Spore: Eliptične, obično su s jednom ili dvije krupne uljne kaplje, prozirne, glatke, s vrlo tankim stijenkama, (5.7) 6.6 - 8.8 (9.5) × (2.5) 3 - 4.2 (4.7) µm, Q = (1.7) 1.9 - 2.6 (2.9), N = 60, Me = 7.8 × 3.6 µm, Qe = 2.2; otrusina je bijela.
Meso: Bijelo je ili bjelkasto, tanko, u mladosti je mekano i sočno, kasnije je sve žilavije i vlaknasto, uvijek je uzdužno lomljivo; slabo miriše na brašno ili gljive, a okus je dobar orašast, u starosti je gorkast.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, od svibnja do studenog, u bjelogoričnim šumama kao parazit i saprofit u podnožju bjelogoričnog drveća, najčešće bukve ili hrasta, a plodna se tijela razvijaju prividno iz tla, uz stara stabla i panjeve, obično u nizinskim krajevima, a ne u submediteranskom pojasu; uzrokuje bijelu trulež drva. U Hrvatskoj je poznata s devet lokaliteta: u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i Slavoniji, a najviše se pronađe oko Pisarovine.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Zaštita: ZAŠTIĆENA - UGROŽENA VRSTA
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.
Ljekovitost: Znanstvene su studije pokazale da sadrži polisaharide koji posjeduju antitumorske, antioksidativne, hepatoprotektivne i imunomodulatorne učinke (National Library of Medicine. 2024. Mechanisms of Macrophage Immunomodulatory Activity Induced by a New Polysaccharide Isolated From Polyporus umbellatus (Pers.) Fries; GPP (Composition of Ganoderma lucidum Poly-saccharides and Polyporus umbellatus Poly-saccharides) Enhances Innate Immune Function in Mice; Quantitative Analysis of Polysaccharide Composition in Polyporus umbellatus by HPLC–ESI–TOF–MS).
Napomena: Prelijepa je gljiva s karakterističnim stručkom koji se razgranava, na kraju svake grančice nalazi se klobuk, a svi zajedno izgledaju poput cvijeta. Dosta se zamjenjuje sa zečarkom (Grifola frondosa) čiji klobuci nisu zbijeni, te klopoću kada se grm prodrma i klobuci su lateralni, a ne središnje postavljeni kao kod opisane vrste. Vrlo su teške za mikroskopiranje jer su potpuno prozirne i s vrlo tankim stijenkama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1181. Jelenovo uho (Dendropolyporus umbellatus (Pers.: Fr.) Jülich), Sinonimi: Grifola umbellata Pilat, Polyporus umbellatus Pearsoon ex Fries
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Jelenovo uho (Polyporus umbellatus (Pers.: Fr.) Fr.)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Jelenovo uho (jelenov rupičar) (Polyporus umbellatus)
-
Polyporus umbellatus (Pers.) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/5246840