Discina fastigiata - created on May 2011 in Зеленодольский р-н, Респ. Татарстан, Russian Federation by Kim Potapov |
|
GREBENASTA PLOČARICA
Discina fastigiata (Krombh.) Svrček & J.Moravec
Sinonimi:
Etimologija: fastigium (lat.) = okrajak, rub, kraj, prepun, sedlo na leđima mule. Po obliku mitre.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Discinaceae / Discina
Engleski naziv: Thick-Stalked False Morel
Klobuk (mitra): 4-11 (14) cm širok i 2-8 cm visok, iznimno je i veći, najčešće je sedlastog oblika s 2-3 slobodna dijela spojena bjelkastim do svijetlosmećkastim šavom, poput biskupske kape ili mitre, površina je vrlo nepravilna, vijugavo-brazdasta, poput površine mozga, nepravilno je naslonjen na stručak poput vrsta iz roda Helvella, rubovi ponegdje srašteni sa stručkom, unutrašnjost je klobuka nepravilno komorasto-šuplja; može biti žuto-smeđ, svijetlosmeđ do tamnosmeđ, iznutra je bjelkast.
Stručak: Prilično je debeo, valjkast, uzdužno je brazdast, zadebljava se prema bazi, na bazi može biti širok i do 6 cm, uvijek je do 1/3 prekriven ostacima zemlje, duboko je ukopan u tlo, vrlo brzo postane nepravilno šupalj; bijel ili bjelkast, površina je bijelo pahuljasta.
Spore: Eliptične, glatke, trogrlaste, s 1-3 uljne kaplje, 23-37 x 10-17 µm; otrusina je bjelkasta do krem.
Meso: U klobuku bjelkasto, u stručku bijelo, lomljivo, voštanog je izgleda, malo je vodenasto; miris je ugodan ili slab na spermu, a okus je blag.
Stanište: Raste u rano proljeće, u ožujku, travnju i svibnju, na sunčanoj strani starih miješanih šuma i šuma prašumskog tipa s jelom, smrekom i bukvom te u dijelovima šuma samo s bukvom, svuda na vapnenastom tlu, u neposrednoj blizini krupnih drvnih ostataka, a ponekad i na krupnim drvnim ostacima (panjevi). U Hrvatskoj je poznata samo s jednog lokaliteta, u okolici Delnica.
Doba rasta: 3, 4, 5
Zaštita: ZAŠTIĆENA - KRITIČNO UGROŽENA VRSTA
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti. Smrtno je otrovna vrsta jer sadrži giromitrin pa uzrokuje giromitrinski sindrom trovanja. Otrovna je i tijekom sušenja ili kuhanja zbog isparavanja giromitrina. Na taj je način uzrokovala i nekoliko smrtnih slučajeva trovanja jer toksični giromitrin isparava već pri niskim temperaturama. Opasno ga je držati u zatvorenim prostorima, čak i u automobilu.
Napomena: Po izgledu i boji sličan je rani hrčak (Gyromitra esculenta) od kojeg se razlikuje po rogljastom, odnosno krpastom klobuku i iznad svega po istaknutom bijelom stručku koji je čitav posut gustim i sitnim injem. Valovita pločarica (Rhizina undulata) je otrovna i nema stručak. Teško se raspoznaje u starosti kad je prekriven poispadalim sazrelim sporama, nakon čega promijeni boju, a u tom slučaju može biti i tamniji, skoro crnkast. Neki od autora tvrde da raste u šumama smreke, a veći dio autora navodi da raste samo u bjelogoričnim šumama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1705. Rogljasti hrčak (Gyromitra fastigiata (Kromb.) Rehm), Sinonim: Helvella fastigiata Velenovsky
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Grebenasta pločarica (Discina fastigiata (Krombh.) Svrček et J.Moravec)
- Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Grebenasta pločarica (Discina fastigiata)
-
Discina fastigiata (Krombh.) Svrček & J.Moravec. 2023. https://www.gbif.org/species/5497524