Tuber melanosporum - created on February 2020 in Šibenik, Croatia by John Plischke |
|
CRNI TARTUF
Tuber melanosporum Vittad.
Sinonimi:
Etimologija: melanos (gr.) = crno + spora (gr.) = spora, sjeme. Po boji spora.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Tuberaceae / Tuber
Engleski naziv: Black Truffle
Plodno tijelo: 2-7 (9) cm široko, kuglasto, jajoliko, nepravilno je gomoljasto, nekad je izobličeno i režnjevito, često je s udubljenjem na dnu; peridij se sastoji od malih, višekutnih (4-6 stranica) i piramidalnih bradavica širokih 1-3 mm, na vrhu su spljoštene i okomito ispucane, crno-smeđ do crn, mjestimično je hrđastosmeđ.
Spore: Eliptične, bez dekoracije, 22-42 x 16-27 µm; otrusina je žuto-smeđa do tamnosmeđa.
Meso (gleba): Nepravilno je isprepleteno mnogobrojnim tankim i bjelkastim labirintnim žilicama koje u starosti postanu smećkaste, crvene ili crveno-smeđe, najprije je bijelo, ubrzo zatim postaje sivo-smeđe, kasnije je crno-smeđe, u starosti je potpuno crno, ne mijenja boju, žilice su uvijek bjelkaste; miris je aromatičan na gljive, muškatni oraščić, mošus, fermentirano voće ili lješnjake, a okus je ugodan.
Stanište: Raste tijekom godine, razvija se od travnja do lipnja, a sakuplja se od studenog do ožujka, podzemno na dubini od 5-50 cm, u simbiozi s različitim vrstama bjelogoričnog drveća, najčešće lijeske, hrasta ili lipe, na vapnenačkom tlu, u toplijim krajevima. Pronađe se u Istri, ali se vjerojatno može pronaći i u drugim krajevima.
Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete i jedna od najboljih vrsta tartufa.
Napomena: Na sličnom staništu i istu površinu imaju ljetni tartuf (Tuber aestivum), kojemu meso miriše na češnjak, zimski tartuf (Tuber brumale), koji ima nepravilne i dosta niže crne bradavice, golemosporni tartuf (Tuber macrosporum), kojemu meso također miriše na češnjak te crijevoliki tartuf (Tuber mesentericum), kojemu meso miriše na jod, a okus je gorak. Cijena po kilogramu je oko 100-500 €. Većina gomoljača postiže fantastične cijene.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je kuglasto; 2. površina je crno-smeđa do crna; 3. površina je prekrivena malim, višekutnim i piramidalnim bradavicama, koje su spljoštene na vrhu i radijalno crtaste; 4. meso je bijelo, sivo-smeđe do crno-smeđe, isprepleteno s tankim bjelkastim žilicama; 5. miris mesa je na muškatni oraščić ili mošus; 6. raste podzemno u bjelogoričnim šumama
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1637. Tamnosporni tartuf (Tuber melanosporum Vittadini)
-
Tuber melanosporum Vittad. 2023. https://www.gbif.org/species/5258468