DEBELONOGA KOPRENKA
Cortinarius praestans (Cordier) Gillet
Sinonimi:
Etimologija: praestans (lat.) = istaknut, vanredan, lijep. Po velikim dimenzijama.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Engleski naziv: Goliath Webcap
Klobuk: 3-15 (25) cm širok, prvo je okruglast pa konveksan, te otvoren, prilično mesnat, po vlažnom vremenu malo mazav; ljubičasto-smeđ ili crvenkasto-smeđ, s mjestimičnim mrljama, rub je prvo dlakav pa gol, uočljivo narebran i s plavkasto-bijelim ostacima ovoja.
Stručak: 4-16 (22) cm visok i 1-6 (8) cm debeo, robustan, pun, trbušasto-bulbozno zadebljan, ponovo se sužava na bazi; vlaknasto-svilenast, bijel, na vrhu je blijedo-ljubičast, u mladosti je prekriven opnastim ostacima bjelkasto-plavkastog ovoja, na vrhu formira tamniju prstenastu zonu zbog praha pospadalih spora.
Listići: Izrezani su uz stručak ili prirasli, široki; najprije su bijeli ili sivkasti s ljubičastom nijansom, kasnije su svijetlosmeđi, oker-smeđi ili tamnosmeđi.
Spore: Vretenaste do limunaste, bradavičave, 15-17 x 8-10 µm; otrusina je rđastosmeđa.
Meso: Bijelo, u klobuku također malo žućkasto s plavkastom nijansom, debelo, tvrdo, čvrsto; miris je ugodan, a okus blag.
Stanište: Raste od kolovoza do listopada, u skupinama ili krugovima, u miješanim i bjelogoričnim šumama u simbiozi s bukvom, hrastom, lijeskom i kestenom, voli vapnenasto tlo i toplija područja. U Hrvatskoj je poznata s četiri lokaliteta, u Lici, na planini Učki i na Žumberačkom gorju.
Doba rasta: 8, 9, 10
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Može narasti enormno velika pa je zbog toga i zbog izvrsne kvalitete vrlo cijenjena gljiva.
Napomena: Ovaj rod se teško determinira. Planinska koprenka (Cortinarius orellanus) je smrtno otrovna, a opasne su i ljuskava koprenka (Cortinarius bolaris), polukrvna koprenka (Cortinarius semisanguineus) i krvna koprenka (Cortinarius sanguineus) i dr. Zanimljivo je da su male i srednje velike vrste otrovne, a one velikih dimenzija su jestive ili bezopasne, meso im je bijele boje i bez neugodnog mirisa, ljubičastoplava koprenka (Cortinarius cumatilis), plavonoga koprenka (Phlegmacium balteatocumatile), promjenjiva koprenka (Cortinarius varius), oprana koprenka (Cortinarius allutus), blistava koprenka (Cortinarius claricolor), postrojena koprenka (Cortinarius turmalis), lojasta koprenka (Cortinarius sebaceus) i bijelolistićava koprenka (Leucocortinarius bulbiger) koja je jedina koprenka s bijelim listićima i sporama). Zaštićena je vrsta i nalazi se na listi osjetljivih vrsta.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 280. Debelonoga koprenka (Cortinarius praestans (Cordier) Gill.)
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Debelonožna koprenka (Cortinarius praestans (Cordier) Gillet)
- Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Debelonožna koprenka (Cortinarius praestans)
-
Cortinarius praestans (Cordier) Gillet. 2023. https://www.gbif.org/species/7379140