CRNO-BIJELA JEŽEVICA
Phellodon melaleucus (Sw. ex Fr.) P.Karst.
Sinonimi:
Etimologija: melas (gr.) = crno + leukos (gr.) = bijelo. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Thelephorales / Thelephoraceae / Phellodon
Engleski naziv: Grey Tooth
Klobuk: 3-14 (18) cm širok, kružan, uvijek je ulegnut na sredini i lijevkastog oblika, prema sredini je već u mladosti s nepravilnim hrapavim ispupčenjem, po nekoliko je klobuka zajedno spojeno i izgledaju poput rasvjetanog cvijeta ili buketa cvijeća, blistav, skoro uvijek je pojasast; najprije je bijel pa ubrzo sivkast, sivo-smeđ, ljubičasto-smeđ ili ljubičasto-crnkast, rub je svjetliji, sitno je baršunast, kasnije je gol.
Stručak: Nije dug, skoro je spojen s drugim stručcima, valjkast je ili stisnut, proširen je uz klobuk, ravan je ili zakrivljen i ekscentrično kružan po čemu je dosta karakterističnog izgleda, na mjestu na kojem izrasta iz supstrata je s hifama prekrivenim s pijeskom, gladak; crno-smeđ je do crn, vlaknast.
Šiljci: Vrlo su gusti, kratko se spuštaju po stručku, dugi su sam nekoliko milimetara, najprije su bjelkasti, ubrzo su smeđi.
Spore: Kuglaste do eliptične, bodljikave, 3.5-5 x 2-4 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, pojasasto, plutasto, sivo-smeđe, crveno-smeđe, crno-smeđe ili je crno; miriše na ljupčac (Levisticum officinale) ili vegetu, a okus je gorak.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u vapnenačkim crnogoričnim šumama siromašnim hranjivim tvarima, rjeđe se pronađe u bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim drvećem.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom zbog tvrde konzistencije mesa.
Napomena: Dosta je teško uočljiva zbog dosta neupadljive boje.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1437. Crno-bijela ježevica (Phellodon melaleucus (Sw. apud Fr.) Karst.), Sinonim: Hydnum melaleucum Sw. apud Fr.
-
Phellodon melaleucus (Sw. ex Fr.) P.Karst. 2023. https://www.gbif.org/species/2522137