MEDNA KRASNICA
Russula melliolens Quél.
Sinonimi:
Etimologija: mel (lat.) = med + olere (lat.) = miris ruke. Po mirisu.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Klobuk: 3-8 (11) cm visok, prvo je polukuglast, kasnije je raširen i tanjurasto ulegnut na sredini, lijevkast, po vlažnom je vremenu sjajan, kožica se guli barem do polovice promjera; narančast, ružičast, crven do ljubičast, na sredini je uglavnom tamniji, gotovo crnkast, kasnije izblijedi, rub je pravilan, tup, zaobljen, u starosti je narebran.
Stručak: 4-11 (13) cm visok i 1-3 (3.5) cm debeo, valjkast, s ponekim je grbastim zadebljanjem, pun; bijel, s ružičasto-smeđim je mrljama, u starosti je žuto-smećkast, od baze postaje crvenkasto-smeđ.
Listići: Gusti, široki, zaokruženi su uz stručak, prirasli, izgledaju gotovo slobodno, na bazi su povezani poprečnim žilicama; bijeli, kasnije su krem, oštrica je oker do hrđastosmeđa, također su s crvenim tonom.
Spore: Eliptične do gotovo kuglaste, igličasto su mrežaste jer su iglice povezane tankim crtama, 8-11.2 x 7-10 µm; otrusina je blijedokrem.
Meso: Bijelo, kasnije je žućkasto ili smeđe, ispod kožice klobuka je crvenkasto, čvrsto; miris svježih gljiva nije izražen, ali pri sušenju i dužem stajanju sve jače i izrazito podsjeća na med ili medenjake, a okus je blag i više ili manje gorak.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom posivi, stručak postane sivo-ružičast, a na donjem dijelu siv, dok u dodiru s alfa-naftolom jako reagira i postane karmincrveno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, obično hrastom, rjeđe bukvom, uglavnom u kolonijama po vanjskom rubu šume, voli toplija staništa, osobito u blizini hrasta medunca.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Može se i sušiti.
Napomena: Slična se maslinasta krasnica (Russula olivacea) razlikuje po svjetlijim žutim sporama i otrusini, te stručku bez purpurnih točkica (samo je rijetko na dnu s crvenom nijansom). Ako je stručak crveno zamrljan, a klobuk naginje karmincrvenoj nijansi, to može biti vrsta Russula purpurascens. Prepoznatljiva je prvenstveno po mirisu po medu kada se gljiva razvije i po listićima koji poprime lijepu žutu boju.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Russula melliolens Quél. 2024. https://www.gbif.org/species/2551521