Fuscoporia ferrea - created in Norway by Inger Kristoffersen |
|
ŽELJEZNI PLUTNJAK
Fuscoporia ferrea (Pers.) G.Cunn.
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Hymenochaetales / Hymenochaetaceae / Fuscoporia
Engleski naziv: Iron Porecrust
Plodno tijelo: 5-20 (>100) cm široko i do 1.5 cm debelo, posve je priraslo na supstrat, razrašteno, formira cijele plohe, na vertikalnom je supstratu kvrgavo, raste slojevito, 3-5 slojeva; svijetlosmeđe, cimetastosmeđe, sivo-smeđe, tamnohrđastosmeđe, rub je u mladosti žut do svijetlosmeđ i baršunast, himenij je porozan.
Rupice/cjevčice: Okruglaste su ili višekutne, a na okomitom supstratu imaju izgled labirinta, 4-6/mm2, najprije su žuto-smeđe, a kasnije crveno-smeđe, na pritisak postanu rđastomeđe; cjevčice su u slojevima, po svakom su sloju 1-3 mm duge.
Spore: Valjkaste, glatke, prozirne, 6-8 x 2-2.5 µm; otrusina je smećkasta.
Meso: Cimetastosmeđe, žuto-smeđe, 1-12 mm debelo; miris i okus nisu izraženi.
Stanište: Raste više godina kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (trupci, grane) raznog bjelogoričnog drveća, osobito hrasta, johe, breze, graba, kestena, lijeske, bukve, trešnje i vrbe; izaziva bijelu trulež drva.
Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.
Napomena: Željezni se pliutnjak vrlo lako može zamijeniti s drugim sličnim plutnjacima, kao što su hrđavi plutnjak (Fuscoporia ferruginosa), planinski plutnjak (Phellinus viticola) i punktirani plutnjak (Fomitiporia punctata), od kojih se razlikuje po valjkastim i većim sporama. Željezni plutnjak ima osobitu karakteristiku da na pritisak vrlo brzo mijenja žuto-smeđu boju u hrđastosmeđe-crvenu boju.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1267. Željezni plutnjak (Phellinus ferreus (Pers.) Bourd. & Galz.)
-
Fuscoporia ferrea (Pers.) G.Cunn. 2023. https://www.gbif.org/species/2520665