KRAČUNASTA PEČURKA (KRAČUN)
Agaricus crocodilinus Murrill
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Agaricaceae / Agaricus
Engleski naziv: Macro Mushroom
Klobuk: 5-30 (40) cm širok, najprije polukuglasto-zvonolik, zatim konveksan i raširen, ponekad je tupo ispupčen na sredini, debelomesnat; najprije bijel, zatim oker-smećkast, površina glatka pa sitno vlaknasta, tijekom sušnog vremena je pokriven bijelim čehama, starenjem postane žućkast; rub je dulje vremena podvijen i s ostacima ovoja.
Stručak: 10-20 (25) cm visok i 2-4 (5) cm debeo, valjkast, često vretenasto zadebljan na bazi, pun, kasnije je šupalj, vrh se lako odvaja od klobuka; bijel, iznad vjenčića također ružičast, crvenkast do crveno-smeđ, ponekad, ispod vjenčića je ponekad sa žućkastim mrljicama i maljavo-vlaknast i s uraštenim čehicama koje se poslije gube; vjenčić je najprije bijel, poslije posmeđi, širok, opnast, viseći, s krpastim i nazubljenim rubom, s donje strane čehast.
Listići: Slobodni, prilično su gusti; najprije su bjelkasto-sivi ili sivkasti, zatim sivo-ružičasti do blijedoružičasti i na kraju tamnosmeđi do crno-smeđi.
Spore: Eliptične, 8-12 x 5.5-7 µm; otrusina je ljubičasto-smeđa.
Meso: Bijelo, debelo i čvrsto, na prerezu postane malo ružičasto-sivo ili lagano pocrveni; miris je neugodan na anis ili amonijak, okus blag.
Kemijske reakcije: Kožica klobuka u dodiru sa sumpornom kiselinom i kalijevom lužinom požuti.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, pojedinačno i skupno, kao saprofit tla po livadama, pašnjacima, jarcima i rubovima šuma; česta je vrsta u primorskom pojasu i po otocima. Ako imate sreću i nađete se tamo u pravo vrijeme krajem svibnja ili u prvoj polovici lipnja, na lokalitetu Zelovo, sjeverno od Sinja, možete vidjeti nevjerojatne prizore kako čitave livade i gole travnate padine pobijele od mnogobrojnih skupina kračuna, kako ih nazivaju u tom kraju.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete. Negativna je strana ta što sadrži posebno visoke koncentracije agaritina za koji je navedeno da je u pokusu sa životinjama pokazao kancerogene učinke. Međutim, agaritin imaju i druge vrste gljiva, kao i uzgojene gljive, koje se smatraju bezopasnima. Također može sadržavati po zdravlje štetne razine kadmija, zbog čega ih neki mikolozi smatraju neprikladnima za konzumaciju.
Napomena: Najvažnija karakteristika bitna za identifikaciju ove vrste je njezina veličina, kada ugledate mlado, još zatvoreno plodno tijelo veličine stisnute šake, sigurno ste pronašli kračunsku pečurku.
Najvažnije za determinaciju: 1. blijedoružičasti listići; 2. široki opnasti vjenčić s nazubljenim rubom; 3. meso na prerezu vrlo slabo pocrveni; 4. meso miriše na anis ili amonijak; 5. stručak je iznad vjenčića ružičast ili crvenkast; 6. klobuk je često širi od 20 cm; 7. raste po livadama
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 140. Kračunasta pečurka (kračun) (Agaricus macrosporus (Möll. et Schff.) Pilat)
-
Agaricus crocodilinus Murrill. 2024. https://www.gbif.org/species/7242473