INJASTI BARŠUNOVAC
Xerocomellus pruinatus (Fr. & Hök) Šutara
Sinonimi:
Etimologija: pruina (lat.) = slana, inje. Po izgledu površine klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Xerocomellus
Engleski naziv: Matt Bolete
Klobuk: 3-8 (10) cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksno-ispupčen, kasnije se izravna, po vlažnom je vremenu ljepljiv; smećkast, crveno-smeđ ili tamnosmeđ, baršunast, kasnije je raspucan, samo na rubnom dijelu nije ili je samo lagano raspucan, brazde su uvijek crvene, često je nepravilno naboran, mjesta nagrižena od puževa su žućkasta, a nakon nekoliko sati postanu crvenkasta, rub je nepravilno valovit.
Stručak: 3-10 (13) cm visok i 1-4 (5) cm debeo, valjkast je ili vretenasto zadebljan, na bazi je zašiljen; na vrhu je žut, na središnjem je dijelu s crvenkastim i crveno-smeđim točkicama ili čehicama, nema mrežice, na bazi je uočljiv bijeli ili svijetložuti micelij.
Rupice/cjevčice: Žute, kasnije su žuto-zelene do rđastosmeđe, na pritisak skoro ne poplave; cjevčice su izrezane uz stručak, duže su od debljine mesa u klobuku.
Spore: Eliptične do vretenaste, skoro glatke, s laganom uzdužnom nervaturom, 9-17 x 3.8-6.2 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Svijetložuto, ispod kožice klobuka je crvenkasto, u bazi stručka je smećkasto, na prerezu u gornjem dijelu stručka poplavi i više ili manje pocrveni; miris je blago kiselkast, na gljive, a okus je također kiselkast.
Stanište: Raste u svim tipovima šuma, u simbiozi s različitim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem; nije rijetka vrsta.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete. U vrlo rijetkim slučajevima može uzrokovati alergijske reakcije. Tko primjeti bilo kakve probleme nakon konzumiranja trebao bi izbjegavati ovu vrstu. Sirov je otrovan jer sadrži kserokomičnu kiselinu pa se preporučuje minimalno vrijeme kuhanja od 15-20 minuta. Kod gljiva bez mrežice na stručku ili s jedva vidljivom mrežicom sa žućkastim cjevčicama, proba okusa je najsigurnija odluka da se ne radi o nejestivom gorkom vrganju (Caloboletus radicans).
Napomena: Ova vrsta često se zamijeni s crvenoraspucanim baršunovcem (Xerocomellus chrysenteron) čija je površina slična kao kod ove vrste, samo što je raspucana i rascijepljena, često samo na rubu, a ne na sredini klobuka. Po mikroskopskim karakteristikama se lako razlikuju, jer slična vrsta ima skoro glatke spore.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1123. Injasti baršunovac (Boletellus pruinatus (Fr. & Hök) Klofac & Krisai), Sinonimi: Boletellus fragilipes (Martin) Kuthan, Xerocomus chrisenteron var. robustus Dermek
-
Xerocomellus pruinatus (Fr.) Šutara. 2023. https://www.gbif.org/species/2519584