POKUNJENA RUDOLISKA
Entoloma rhodopolium (Fr.) P.Kumm.
Sinonimi:
Etimologija: rhodon (gr.) = ružičasto + polios (gr.) = blistavo bijelo. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Entolomataceae / Entoloma
Engleski naziv: Wood Pinkgill
Klobuk: 1-5 (7) cm širok, slabo mesnat, prvo je konveksan, kasnije je raširen i ispupčen ili pupčasto-ulegnut raširen, svilenkast, sjajan; oker-smeđ ili sivo-smeđ, ponekad je s maslinastom nijansom, vodenast, po suhom je vremenu svjetliji, često ekscentrično postavljen u odnosu na stručak, rub je valovit, nepravilan, po vlažnom vremenu je narebran, a u starosti je raspucan.
Stručak: 5-12 cm visok i 0.3-1.5 cm debeo, valjkast je i često zašiljen na bazi, često je kao stisnut i svilenasto sjajan, lomljiv, šupalj; bijel, ponekad je sa sivkastom ili sivkasto-smeđom nijansom, vlaknast, prema vrhu je lagano bjelkasto pahuljast.
Listići: Gusti, široki, prirasli su ili se kratko spuštaju po stručku sa zupcem, oštrica je neravna; u mladosti su bjelkasti, kasnije su ružičasti i na kraju crvenkasto-smećkasti od poispadalih zrelih spora.
Spore: Višekutne, nepravilne, s 5-6 tupih kutova, (10) 10.1 - 12.3 (13.3) × (6) 7.3 - 9 (10.1) µm, Q = (1.1) 1.2 - 1.5 (1.7), N = 100, Me = 11.1 × 8.1 µm, Qe = 1.4; otrusina je ružičasta.
Meso: Tanko, nježno, krhko, vodenasto bijelo; miris nije izražen ili lagano miriše na brašno, varikinu ili petrolej, u starosti može biti i dosta neugodan, a okus je neugodno slatkast, na brašno ili petrolej.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s gvajakovom tinkturom za nekoliko minuta postane prljavoplavkasto-zeleno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, u velikim skupinama (ne busenasto), a ponekad raste u krugovima ili linijama, u miješanim i bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, najčešće bukvom, te ponekad se pronađe i po poljima.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom, jer uzrokuje gastrointestinalne smetnje.
Napomena: Neodoljivo podsjeća na sivkastu šljivovaču (Entoloma clypeatum) koja ima pravilniji i uvijek ispupčen klobuk. Nema opasnosti, jer niska rudoliska raste samo po šumama i to krajem ljeta i u jesen, za razliku od šljivovače koja raste u proljeće po voćnjacima.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 432. Smrdljiva rudoliska (Entoloma rhodopolium f. nidorosum (Fr.) Noordel.), Sinonim: Entoloma nidorosum (Fr.) Quél.; 434. Pokunjena rudoliska (Entoloma (Rhodophyllus) rhodopolium (Fr.) Kummer)
-
Entoloma rhodopolium (Fr.) P.Kumm. 2023. https://www.gbif.org/species/2539657