PURPURNOŽUTI VRGANJ
Rubroboletus rhodoxanthus (Krombh.) Kuan Zhao & Zhu L.Yang
Sinonimi:
Etimologija: rhodon (gr.) = ružičasto + xanthos (gr.) = žuto. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Rubroboletus
Engleski naziv: Ruddy Bolete
Klobuk: 5-12 (18) cm, najprije je polukuglast, zatim se više ili manje raširi, kožica se samo malo guli; bjelkast, bijelo-sivkast, bjelkasto-žut, krem-oker do sivkasto-maslinast, sve više je s crvenkastom, ružičastom ili ljubičasto-ružičastom nijansom, na pritisak ne poplavi već vrlo sporo postane žuto-smeđ, površina je u starosti sa žuto-smeđim pjegama, najprije je malo maljav, kasnije je gladak, rub je dosta vremena podvijen.
Stručak: 5-10 (12) cm visok i 1.5-5.5 (6) cm debeo, kruškolik, zadebljan je na sredini i skoro valjkast; na gornjem je dijelu zlatnožut, po čitavoj je dužini prekriven gustom, crvenom mrežicom koja se prema dolje širi, u donjem je dijelu crven do ljubičasto-crven, osnova ispod mrežice je žuta.
Rupice/cjevčice: Sitne, isprva su žućkaste, poslije su žuto-narančaste, žuto-crvene do crvene ili crveno-smeđe, kasnije postanu plavo-crne; cjevčice su prilično kratke, zaokružene su uz stručak, prirasle, lako se odvajaju od podnice klobuka, prvo su žuto-zelene, zatim su plavo-zelene, na pritisak poplave.
Spore: Eliptične do vretenaste, glatke, (9.2) 11.1 - 13.2 (13.9) × (3.7) 4 - 4.7 (5) µm, Q = (2.3) 2.5 - 3.1 (3.3), N = 120, Me = 12.2 × 4.4 µm, Qe = 2.8; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Debelo, tvrdo, u mladosti je limunastožuto ili zlatnožuto, na prerezu samo malo poplavi, osobito u klobuku uz cjevčice i u gornjem dijelu stručka, ostali dio stručka ne mijenja žutu boju; miris je malo kiselkast do neugodan, u starosti na strvinu, a okus je slatkast, ne smije se kušati jer je sirovo otrovno.
Stanište: Raste u ljeto i početkom jeseni u bjelogoričnim šumama, najčešće u simbiozi s bukvom i hrastom ili u miješanim šumama u simbiozi s borom i smrekom, na vapnenastom tlu, češća je po toplijim staništima; nije česta vrsta.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom kao i sve vrste iz ovog roda, a sirova izaziva probavne smetnje s povraćanjem. Ne preporučuje se za jelo, jer je veoma slična sotonskom vrganju (Rubroboletus satanas). Uvijek izbjegavajte vrganje s bijelim klobukom i crvenim cjevčicama.
Napomena: Ovaj je vrganj dosta težak za determinaciju. Karakterističan je po svijetlom klobuku, žutom mesu i prisutnosti crvene mrežice na stručku kojoj se očice prema donjem dijelu stručka šire pa se ispod nje nazire žuta osnova. Slična je otrovnom sotonskom vrganju koji ima bijelo meso koje na prerezu polako poplavi pa zatim izblijedi.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1103. Purpurnožuti vrganj (Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenbach)
-
Rubroboletus rhodoxanthus (Krombh.) Kuan Zhao & Zhu L.Yang. 2023. https://www.gbif.org/species/7487519