Russula queletii - created in Norway by Perry Gunnar Larsen |
|
QUELETOVA KRASNICA
Russula queletii Fr.
Sinonimi:
Etimologija: Po odgovarajućem imenu. U čast francuskog mikologa Luciena Queleta.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Russulaceae / Russula
Engleski naziv: Fruity Brittlegill
Klobuk: 4-7 (11) cm širok, prvo je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije se otvori i ulegne s veoma slabim tupim ispupčenjem na sredini, po vlažnom je vremenu mazav, ljepljiv i sjajan, također blijedi u sivo-ružičastu, žuto-zelenu do oker boju, kožica se guli najmanje do polovice promjera; vinskicrven ili crveno-ružičast, ljubičast ili je crveno-smeđ, sredina je uvijek tamnija, rub je tipično narebran i izbrazdan.
Stručak: 2-7 (11) cm visok i 1-2 (3.5) cm debeo, valjkast je ili malo uži na vrhu, prvo je pun, kasnije je spužvast; purpurnocrven, ružičast ili je crveno-ružičast, na samom je dnu bijel.
Listići: Gotovo su jednako dugi, zaokruženi su uz stručak, prirasli, prema rubu klobuka su često račvasti; bijeli, kasnije su žućkasti sa zelenkastom nijansom, na pritisak često postanu zelenkasto pjegavi.
Spore: Skoro kuglaste do eliptične, s izoliranim bradavicama, 8-10 x 7-9 µm; otrusina je svijetložuta do krem-žuta.
Meso: Debelo, najprije je tvrdo, ubrzo zatim je lomljivo, spužvasto, bijelo; miriše na voće, na kompot od jabuka, a okus je vrlo ljut, previše kušanja uzrokuje bolove u trbuhu i herpes.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom postane crvenkasto, s fenolom smeđe, a kožica klobuka s kalijevom lužinom poprimi narančasto-oker boju.
Stanište: Raste od ljeta do kasne jeseni u crnogoričnim šumama u simbiozi s crnogoričnim drvećem, najčešće smrekom, voli vapnenačko tlo.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom zbog ljutog okusa mesa. Sadrži određene nepoznate toksine, uključujući crustulinol, koji uzrokuju gastrointestinalni sindrom trovanja, odnosno slabije probavne smetnje, s latencijom od 30 minuta do 4 sata. Veća količina ovih gljiva kod osjetljivih osoba uzrokuje proljev, mučninu i povraćanje. Ljute ili gorke krasnice nisu jestive gljive.
Napomena: Slična nevaljala sardoniks krasnica (Russula sardonia) gotovo je iste boje stručka i klobuka, ali raste po šumama bora, nema tako izraženo narebran rub klobuka, a kožica se teško guli. Slična je i rijetka debela krasnica (Russula torulosa) koja raste ispod borova, ima rijetke listiće, a meso joj nije tako ljutog okusa.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
-
Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 875. Queletova krasnica (Russula queletii Fries)
-
Russula queletii Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2551558