BIJELORASPUCANI BARŠUNOVAC
Xerocomellus porosporus (Imler ex Watling) Šutara
Sinonimi:
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Xerocomellus
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, najprije je konveksan, kasnije je raširen, suh; krem-smećkast, smećkast, smeđ ili maslinasto-smećkast, baršunast, ubrzo je nepravilno raspucan, u pukotinama je vidljivo žućkasto ili smećkasto meso bez tragova crvenkaste boje.
Stručak: Valjkast, ponekad je zadebljan na bazi; bijelo-siv, sivo-žut, žućkast ili žućkasto-smeđ, ima sitnu zrnatu strukturu, od sredine prema dolje je samo s nekoliko crvenkastih točkica, uglavnom je čak i potpuno bez crvene boje, na bazi je smeđ, sivo-crn ili crnkast.
Rupice/cjevčice: Široke, višekutne, najprije žute, kasnije su žuto-maslinaste; cjevčice su prirasle na stručak, na pritisak poplave.
Spore: Eliptične, na jednom kraju kao odrezane, 12-15 x 5-6 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Mekano, prljavožućkasto, u mladosti je u sredini crvenkasto, na presjeku poplavi, ubrzo zatim opet pobijeli; miris slab, na gljive i voće, okus blag, blago kiselkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u miješanim i bjelogoričnim šumama, obično u simbiozi sa hrastom.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete. U vrlo rijetkim slučajevima može uzrokovati alergijske reakcije. Tko primjeti bilo kakve probleme nakon konzumiranja trebao bi izbjegavati ovu vrstu. Sirov je otrovan jer sadrži kserokomičnu kiselinu pa se preporučuje minimalno vrijeme kuhanja od 15-20 minuta. Kod gljiva bez mrežice na stručku ili s jedva vidljivom mrežicom sa žućkastim cjevčicama, proba okusa je najsigurnija odluka da se ne radi o nejestivom gorkom vrganju (Caloboletus radicans).
Napomena: Bijeloraspucani je baršunovac po brojnim morfološkim značajkama vrlo blizak podstavljenom baršunovcu (Xerocomus subtomentosus) i crvenoraspucanom baršunovcu (Xerocomellus chrysenteron). Međutim, bitno se razlikuje po obliku spora koje su s jedne strane ravno odsječene poput panja te po raspucanom klobuku, gdje se u pukotinama vidi žućkasto meso bez tragova crvenkaste boje. Kod zlatače, odnosno crvenoraspucanog baršunovca u pukotinama klobuka se vidi crvenkasto meso.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1121. Bijeloraspucani baršunovac (Xerocomus porosporus Imler), Sinonim: Xerocomus truncatus Sing.
-
Xerocomellus porosporus (Imler ex Watling) Šutara. 2023. https://www.gbif.org/species/2519577