Echinoderma perplexum - created in Norway by Jon Trygve Johnsen |
|
ZAMRŠENA TRNOVAČA
Echinoderma perplexum (Knudsen) Bon
Sinonimi:
Etimologija: perplexus (lat.) = zamršen, krivudav.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Agaricaceae / Echinoderma
Engleski naziv: Warty Dapperling
Klobuk: 3-9 (11) cm širok, najprije je lagano ispupčen pa ubrzo rašireno-spljošten; vlaknasto-svilenast, najprije je prekriven slobodnim piramidalnim čehicama tamnosmeđe boje koje su prolazne i često prisutne samo na sredini, crvenkasto-smeđ ili smeđ, osnova je krem do svijetlosmeđa, rub je dugo vremena podvijen, u starosti se izravna, prelazi preko listića.
Stručak: 5-9 (11) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, valjkast, zadebljan na bazi, šupalj u sredini, često je relativno kratak i debeo, prekriven je dobro uočljivim vlaknastim ovojem, žuto-smeđ ili svijetlosmeđ, na vrhu je svjetliji, na donjem dijelu je s prolaznim čehicama koje nisu priraštene, baza je smeđe bradavičava, malo korjenasta i s bjelkastim micelijem.
Listići: Bjelkasti, kremasti ili žućkasti, kasnije su svijetlosmećkasti, oštrica je u starosti vijugava, nešto su račvasti, slobodni, vrlo su gusti.
Spore: Eliptične do valjkaste, glatke, prozirne, 5.5-7 x 2.3-3 µm; otrusina je bijela.
Meso: Bjelkasto ili kremasto-žućkasto, u bazi i uz rub stručka žuto-smeđe do smeđe; miris je isti kao kod smrdljive štitarke (Lepiota cristata), neugodan na plin ili spaljenu gumu, a okus je malo neugodan.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili skupno, kao saprofit tla u svim tipovima šuma, po vrtovima, uz ceste, po blatu ili na terenu s bujnim raslinjem, ispod smreke, bukve, jele, hrasta, bora, breze, crne johe i ariša.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: OTROVNA - Dosta je otrovna vrsta, a pretpostavlja se da sadrži iste toksine kao i račvasta trnovača (Echinoderma asperum) i uzrokuje gastrointestinalni sindrom trovanja. Ako se konzumira u kombinaciji s alkoholom može čak uzrokovati trovanje opasno po život.
Napomena: Od račvaste se trnovače razlikuje po izostanku vjenčića, manjim dimenzijama, listićima koji nisu račvasti, te po drugačijim sporama i cistidama, a od svečane štitarke (Echinoderma calcicola) po nešto manjim čehicama, nezakrivljenom klobuku, nešto svjetlijem tonu i drugačijim mikroskopskim karakteristikama.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 66. Zamršena trnovača (Lepiota perplexa Kundsen)
-
Echinoderma perplexum (Knudsen) Bon. 2023. https://www.gbif.org/species/5243019