Mycena vitilis - created on September 2018 in Norway by Inger-Lise Fonneland |
|
NITASTA ŠLJEMOVKA
Mycena vitilis (Fr.) Quél.
Sinonimi:
Etimologija: vitis (lat.) = loza, trs. Po dugum i tankom stručku (vitičastom).
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Mycenaceae / Mycena
Engleski naziv: Snapping Bonnet
Klobuk: 1-2 (3) cm širok, u mladosti je tupo stožast, kasnije se raširi i ispupči na sredini, tanak; bjelkast, svijetlosiv, sivo-smeđ do svijetlosmeđ ili smeđ, rub je narebran.
Stručak: 5-15 cm visok, vrlo je tanak i dug, šupalj, žilav, pomalo hrskavičav, sjajan, završava korjenasto duboko u tlu; svijetlosiv je ili sivo-smeđ, na vrhu je bjelkasto pahuljast, korjenasti produžetak je obrastao dlačicama.
Listići: Rijetki, razmaknuti, zaokruženi su uz stručak, prirasli; najprije su bijeli, zatim su sivkasti i ponekad s crvenkasto-smeđim mrljama.
Spore: Eliptične, duguljaste, 9.7-12.2 x 5.5-7.5 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, bjelkasto je ili svijetlosmeđe; miris i okus nisu izraženi.
Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit u svim tipovima šuma na zemlji pomiješanoj s drvnim ostacima ili korijenju bjelogoričnog i crnogoričnog drveća ili na trulim panjevima, osobito na humusnom tlu.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Ova je šljemovka dugo vremana sa stožastim klobukom i s vrlo dugim stručkom. Uvijek raste na zemlji izmiješanoj s trulim ostacima drva, korjenasti završetak stručka može biti dosta dug. Slična je vrsta Mycena purpureofusca kojoj klobuk naraste do 4 cm široko, ima sivo-ljubičasti stručak koji je mnogo kraći i deblji, te raste na krupnijim drvnim ostacima (panjevi) crnogoričnog drveća.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 553. Nitasta šljemovka (Mycena vitilis (Fr.) Quélet)
-
Mycena vitilis (Fr.) Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/2526842